Agencja ds. Standardów Żywności (FSA) we współpracy ze Szkocką Agencją ds. Standardów Żywności (FSS) rozpoczęła dochodzenie dotyczące obecności niezadeklarowanego alergenu (orzeszków ziemnych) w wielu produktach. Prowadzone są działania, aby jak najszybciej ustalić źródło jak i łańcuch dystrybucji danych partii.
Źródło problemu
Służby odkryły skażone surowce u trzech dostawców w Indiach, którzy zaopatrywali firmy produkujące przyprawy w Wielkiej Brytanii, w tym FGS Ingredients Ltd. i dwie inne firmy. Zakłady te dystrybuowały zanieczyszczone surowce do wielu przedsiębiorstw produkcyjnych, hotelarskich i detalicznych.
Przedmiotem wycofań są produkty, do wyrobu których wykorzystano surowce importowane z Indii. Konkretnie chodzi o partie musztardy w proszku oraz mąki uzyskanej ze zmielonych nasion gorczycy, które zawierają alergenne orzechy arachidowe.
Aktualne wycofania z rynku
Na chwilę obecną firma FGS Ingredients Ltd wycofała około 70 różnych produktów, w tym dania gotowe, wrapy, kanapki, sosy oraz dipy. Lista wycofań z rynku brytyjskiego jest na bieżąco aktualizowana pod tym linkiem.
Przeprowadzone testy wykazały zanieczyszczenie alergenem w wielu produktach i spodziewane są dalsze wycofania, które będą obejmowały wiele firm.
Zalecenia inspekcji i produkty, na które należy uważać
Inspekcje zalecają wszystkim osobom z alergią na orzechy ziemne lub jej podejrzeniem, aby nie spożywały żadnych produktów, które zawierają gorczycę jako składnik. W ostrzeżeniach wymieniane są produkty takie jak:
- nasiona gorczycy,
- gorczyca (musztarda) używana jako przyprawa lub dodatek,
- produkty świeże bądź chłodzone zawierające gorczycę (musztardę) jako składnik,
- produkty o długim okresie przydatności do spożycia zawierające gorczycę (musztardę) jako składnik,
Może to sugerować, że produktów zawierających ten niezadeklarowany alergen, a obecnych na rynku jest znacznie więcej. Dotychczas nie ustalono daty rozpoczęcia zanieczyszczenia surowców w Indiach, dlatego też brytyjskie służby zalecają osobom z alergią unikanie spożywania wszystkich produktów zawierających gorczycę, w tym także tych zakupionych przed wrześniem 2024 r.
Sytuacja na rynku europejskim
W Unii Europejskiej, gorczyca stanowi jeden z ważniejszych alergenów, stąd też obowiązkowe jest jej deklarowanie zarówno w przypadku żywności paczkowanej i niepaczkowanej.
Współpracujący z Wielką Brytanią, Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (FSAI), wydał dotychczas dwa alerty odnośnie obecności alergenów pokarmowych. Dotyczyły one określonych partii dipów: Carlo's Takeaway Garlic & Herb & dip (sprzedawany w sklepie Aldi) oraz Domino's Pizza Garlic & Herb and Honey & Mustard dip.
W związku z brakiem informacji, czy zanieczyszczone surowce zostały wyeksportowane z Indii do innych krajów, poinformowano także Międzynarodową Sieć Organów ds. Bezpieczeństwa Żywności (INFOSAN), aby i inne organy ds. żywności mogły podjąć odpowiednie działania w swoich krajach.
Źródła:
https://www.food.gov.uk/allergy-advice-mustard-ingredients-contaminated-with-peanuts
https://www.fsai.ie/news-and-alerts/latest-news/fsai-issues-precautionary-warning-for-consumers-wi
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.