Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej opublikowało 20 września 2024 r. raport o odnotowanych przypadkach zafałszowań żywności w lipcu i sierpniu 2024 r. Ciekawy przypadek dotyczy oskarżenia jednego z największych na świecie eksporterów tuńczyka błękitnopłetwego, grupy Ricardo Fuentes.
Nielegalne połowy, fałszowanie dokumentów
Jak podają hiszpańskie media, sędzia Sądu Krajowego María Tardón zaproponowała postawienie przed sądem ośmiu osób oraz dwunastu spółek, w tym grupy Ricardo Fuentes oraz Pescnortmar za czyny przestępcze związane z połowami i fałszowaniem tuńczyka.
W postanowieniu wyjaśniono, że część działalności była prowadzona legalnie i zgodnie z przepisami administracyjnymi, ale stosowano też praktyki zabronione, takie jak wprowadzanie na rynek nielegalnie złowionego tuńczyka, z pominięciem lub fałszowaniem dokumentów dotyczących połowu lub sprzedaży. Oszustwa dokonywano w celu wprowadzenia ryb złowionych nieregularnie lub podchodzących z nadwyżek utrzymywanych w hodowlach.
Niezgodności podczas transportu, brak identyfikowalności, dodatki poprawiające wygląd
Kolejne doniesienia dotyczą transportu, który nie spełniał minimalnych wymagań higienicznych oraz braku identyfikowalności, a jeden ze statków działał bez pozwolenia administracyjnego. Z powodu fałszowania dokumentacji ostatecznie nie było wiadomo skąd pochodzą zafałszowane tuńczyki, kiedy zostały ubite i jak długo znajdowały się w transporcie. Ponadto w konsekwencji nieprawidłowości w transporcie część tuńczyków w złym stanie zachowania fałszowano dodatkami poprawiającymi ich wygląd.
Zagrożenie dla zdrowia publicznego, nieprawidłowości księgowe
Wszystkie te nieprawidłowości przyczyniły się do wprowadzenia zagrożenia dla zdrowia publicznego, co potwierdzono wykryciem podwyższonego poziomu histaminy w niektórych analizowanych próbkach ryb. Ponadto podkreślono, że zyski z nielegalnej działalności nie zostały zadeklarowane w rachunkach księgowych, a śledczy wykryli jedną z tajnych płatności, przejmując torbę zawierającą 118 tys. euro.
Źródła:
https://knowledge4policy.ec.europa.eu/publication/food-fraud-summary-july-august-2024_en
https://www.elmundo.es/espana/2024/07/09/668d189ee85ecee6718b459e.html
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.