Badanie importowanych do Norwegii owoców morza wykazało, że wszystkie analizowane próbki spełniały wymogi zawarte w przepisach. Inspekcja stanowiła część sprawozdania zawierającego wyniki programu monitorowania weterynaryjnej kontroli granicznej produktów wodnych importowanych w 2023 r. z krajów spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Norweski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności pobrał 1815 próbek ryb hodowlanych, które zostały przebadane pod kątem obecności toksyn środowiskowych, pozostałości leków oraz substancji niedozwolonych. Analizy przeprowadzone przez Instytut Badań Morskich wykazały brak parametrów przekraczających wartości dopuszczalne.
Wyniki kontroli owoców morza
W ramach kontroli zbadano 114 próbek owoców morza, a samo badanie uwzględniało wielkość importu, skład tych produktów, pochodzenie geograficzne, wyniki wcześniejszego monitorowania i informacje zawarte w systemie RASFF.
Przeanalizowane 95 próbek, pod kątem obecności potencjalnych bakterii chorobotwórczych i odpowiedzialnych za psucie się żywności było zgodne z przepisami. Obecność Listerii monocytogenes wykryto natomiast w 1 z 49 badanych próbek. Dotyczyło to panierowanego dorsza zaimportowanego z Wielkiej Brytanii, w którym analiza ilościowa wykazała poziom poniżej granicy wykrywalności wynoszący 10 jtk/g. Produkt ten został uznany za zgodny z przepisami UE, ponieważ nie był przeznaczony do spożycia bez dalszej obróbki cieplnej.
Wykazano także obecność Vibrio alginolyticus w 4 próbkach świeżych ostryg z Kanady, jednak obecnie nie ma żadnych przepisów ani limitów, które regulowałyby limity odnośnie obecności bakterii w żywności tego typu, stąd też produkt ten został uznany za zgodny z przepisami.
Siedem próbek przebadano także pod kątem histaminy i również te wartości były poniżej maksymalnego dozwolonego poziomu. W przypadku analizy 5 filetów z ryb na obecność nicieni Anisakid przy użyciu metody UV-press wyniki także okazały się być negatywne. Przeprowadzono także ocenę zawartości kadmu, rtęci, ołowiu oraz arsenu w badanych produktach. Jak wykazały wyniki, w żadnej z próbek nie stwierdzono przekroczenia najwyższych dopuszczalnych poziomów.
Dalsze kontrole i wcześniejsze inspekcje
Między wrześniem a grudniem tego roku planowane są dalsze audyty firm produkujących gotowe do spożycia owoce morza. Mają one na celu sprawdzenie wszystkich zatwierdzonych firm produkujących wędzonego łososia oraz tradycyjne danie norweskie – rakfisk. Główny nacisk zostanie położony na sprawdzenie tych produktów pod kątem obecności zagrożeń mikrobiologicznych (Listeria monocytogenes, Clostridium botulinum) oraz niepożądanych substancji, które mogą powstawać podczas wędzenia (PAH – wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne). Ma to związek z przeprowadzoną w latach 2021-2022 inspekcją odnośnie produkcji wędzonego łososia. Ujawniono wtedy problemy dotyczące zgodności z normami odnośnie Listerii jak i oceny okresu przydatności do spożycia. Działania te pozwolą na wyjaśnienie oraz ograniczenie przyszłych ognisk listeriozy. W przypadku, rakfisk, który jest produktem wysokiego ryzyka w związku z zatruciem jadem kiełbasianym, inspektorzy zbadają w jaki sposób kontrolowane jest ryzyko obecności Clostridium botulinum.
Źródło:
https://kommunikasjon.ntb.no/pressemelding/18237377/apner-det-brasilianske-markedet-for-produkter-fra-akvakultur?publisherId=10773547&lang=no
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.