Wspierana przez Europol operacja ukierunkowana na zwalczanie nielegalnego handlu węgorzem szklistym (młodymi osobnikami gatunku Anguilla anguilla), w którą zaangażowanych jest ponad 30 krajów na całym świecie, po raz pierwszy ujawniła dwa nowe szlaki przemytnicze, przebiegające przez kraje Afryki Subsaharyjskiej. Węgorze szkliste są przysmakiem kuchni azjatyckiej, a ich wartość na czarnym rynku w zależności od regionu, popytu i podaży może sięgać w skrajnych przypadkach nawet kilku tysięcy euro za kilogram.
Europol podsumował coroczną operację ukierunkowaną na nielegalny handel węgorzem szklistym. Do tej pory węgorze szkliste były nielegalnie łowione w Europie, głównie we Francji, Hiszpanii i Portugalii, a następnie wysyłane do Azji. Przemytnicy nadal korzystają z tych tras, ale naciski ze strony organów ścigania zmusiły przestępców do poszukiwania alternatyw i wykorzystania Mauretanii oraz Senegalu jako nowych krajów tranzytowych.
Szacunkowa wartość konfiskaty wynosi 2,5 mln euro
Pomimo zdolności adaptacyjnych przestępców, organom policyjnym udało się przejąć pięć ton przemycanych węgorzy szklistych w ciągu zaledwie kilku ostatnich miesięcy. Handel węgorzami szklistymi, uważanymi za przysmak w wielu krajach azjatyckich, jest jedną z najbardziej wpływowych form nielegalnego handlu dziką fauną i florą na całym świecie. Szacunkowa wartość 5 ton węgorzy szklistych na czarnym rynku to w przybliżeniu 2,5 mln euro (na podstawie informacji przekazanej przez Europol w 2023 r.). Współpraca z nowymi krajami tranzytowymi na nowo zidentyfikowanych szlakach przemytu jest niezbędna do zwalczania zorganizowanych grup przestępczych zajmujących się handlem tym gatunkiem.
Europol koordynuje tę globalną operację przeciwko grupom przestępczym zaangażowanym w międzynarodowy handel węgorzami szklistymi każdego roku. Tegoroczne wyniki operacyjne doprowadziły do kamienia milowego w walce z nielegalnym handlem dziką przyrodą - od początku działania corocznych operacji dokonano 850 aresztowań i skonfiskowano ponad 87 ton węgorzy szklistych oraz dorosłych osobników.
Podczas opisywanej operacji prowadzonej w latach 2023-2024 Europol zgromadził ponad 40 partnerów, w tym organy ścigania z państw członkowskich UE (w tym Polskę) i państw trzecich, instytucje UE i organizacje międzynarodowe.
W dniach 24 i 25 września Europol wziął udział w spotkaniu koordynacyjnym z głównymi interesariuszami operacji, mającej na celu rozpoczęcie działań w okresie 2024–2025 i kontynuację walki z przemytem węgorza szklistego.
Źródło: https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/5-tonnes-of-trafficked-glass-eels-seized-and-new-smuggling-routes-identified-in-global-operation
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase 360.