Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Bardzo interesujące i przydatne praktycznie orzeczenie wydał Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt II GSK 3321/16) utrzymując w mocy decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w przedmiocie kary pieniężnej za wprowadzenie do obrotu artykułów rolno- spożywczych o niewłaściwej jakości.
NSA stwierdził m.in., że „ (…) zamieszczenie rzetelnych informacji na opakowaniu artykułu rolno – spożywczego stanowi podstawę świadomego wyboru produktu spośród wielu podobnych znajdujących się na rynku. Podmiot wprowadzający do obrotu artykuły rolno – spożywcze winien mieć świadomość obowiązków, jakie na nim spoczywają, w tym obowiązków wynikających z prawidłowego oznakowania produktu. Taki podmiot, jako profesjonalista, powinien wykazywać należytą staranność. W przedmiotowej sprawie skarżąca nie dołożyła należytej staranności wymaganej od profesjonalisty w danych warunkach i przez swoje zaniedbanie wprowadziła do obrotu artykuł rolno – spożywczy zafałszowany, co skutkowało – zgodnie z obowiązującymi przepisami – nałożeniem kary pieniężnej. Fakt, że niektórzy konsumenci nie zwracają szczególnej uwagi na treść reklam czy informacji o produkcie, nie może stanowić usprawiedliwienia dla nierzetelnego informowania o produkcie, z naruszeniem wymogów wynikających z obowiązujących w tym zakresie przepisów (…)”.
Ponadto Sąd ten wskazał, że w takim przypadku przez wartość korzyści majątkowej należy rozumieć cenę sprzedaży za którą zostały sprzedane wadliwe artykuły lub za którą mogły zostać sprzedane, ustaloną w wyniku kontroli.
Przeczytaj także
Rozporządzeniem wykonawczym nr (UE) 2018/1032 z dnia 20 lipca 2018 r. Komisja zezwoliła na rozszerzenie zastosowania oleju z mikroalg Schizochytrium sp. jako nowej żywności, zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2283...
28 czerwca 2018 r. Komisja wydała decyzja wykonawczą Komisji (UE) 2018/935 zmieniającą decyzję wykonawczą 2014/88/UE tymczasowo zawieszającą przywóz z Bangladeszu środków spożywczych zawierających liście pieprzu...
W parlamencie trwają prace nad projektem zmiany ustawy z dnia 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi, który ma na celu wyeliminowanie stosowania nieuczciwych praktyk handlowych w całym łańcuchu dostaw surowców rolnych i żywności.
Polecane produkty