Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Public Health England (PHE) - agencja wykonawcza Ministerstwa Zdrowia Wielkiej Brytanii, 30 marca opublikowała raport, który określa dobrowolne wytyczne, w celu zmniejszenia zawartości cukru w dziewięciu głównych kategoriach żywności o 5% do sierpnia 2017 r. i o 20% do 2020 r. Ma to być próba zmniejszenia częstotliwości występowania otyłości wśród dzieci, w wieku poniżej 18 lat.
Jak podaje Alison Tedstone, specjalista ds. żywienia PHE, jeśli firmy produkujące żywność, zastosują się do tych wytycznych do 2020 r, spowoduje to usunięcie z brytyjskiego rynku aż 200 000 ton cukru rocznie.
Wśród dziewięciu kategorii żywności, w której zostanie ograniczona zawartość cukru, znajdują się: płatki śniadaniowe, jogurty, ciastka, ciasta, wszelkie śniadaniowe produkty spożywcze (np. rogaliki typu croissant), lody (również sorbety), wyroby cukiernicze, słodkie kremy do smarowania (z podkategoriami – czekolady, masła orzechowe, owocowe i deserowe nadzienia oraz sosy).
Raport dotyczy wszystkich typów kalorycznych słodzików, z wyjątkiem naturalnie występujących w jogurtach cukrów mlecznych i niektórych cukrów w owocach suszonych (dodawanych do płatków śniadaniowych). Wykluczone zostały słodycze bez cukru i gumy do żucia bez cukru.
PHE wśród dziewięciu kategorii nie umieściło napojów, ponieważ Wielka Brytania w kwietniu 2018 r. ma już w planach wprowadzenie podatku od napojów słodzonych.
Według Nicoli Blackwood – brytyjskiej Minister Zdrowia, rząd wierzy w „zdroworozsądkowe” podejście, dzięki któremu osiągnie poprawę stanu zdrowia społeczeństwa, a także będzie przeciwdziałał uzależnianiu się dzieci od cukru. Wiele firm podjęło już pewne kroki w tym kierunku, jednak niezwykle ważne jest, aby zrobiły to również pozostałe. Blackwood stwierdziła również, że Wielka Brytania ma szansę, aby zostać światowym liderem w zakresie innowacji w żywności i powinna ją wykorzystać.
Wytyczne PHE opierają się na ponad sześciu miesiącach spotkań z przedsiębiorstwami przemysłu spożywczego i organizacjami pozarządowymi, działającymi na rzecz zdrowia publicznego, w tym na ponad 40 spotkaniach z dostawcami żywności, jej producentami i sprzedawcami detalicznymi, a także przedstawicielami sektora gastronomicznego, w tym barów typu fast food, kawiarni, restauracji, lokali rozrywkowych i pubów.
W raporcie stwierdzono, że przemysł spożywczy może zastosować trzy podejścia w celu redukcji cukru: zmienić skład produktów tak, aby zawierały mniej cukru, zmniejszać rozmiary porcji i/lub liczbę kalorii w produktach typu „single-serve”, albo zmieniać podejście konsumentów tak, aby wybierali produkty o niższej zawartości cukrów dodanych, lub bez ich dodatku.
Jak stwierdza dyrektor generalny PHE, Duncan Selbie, ambicja zredukowania poziomu cukru jest tak wielka, że daje przemysłowi w Wielkiej Brytanii wyjątkową okazję do innowacji i pokazania reszcie świata, jak można to osiągnąć.
Redukcja cukru jest częścią szerszego programu PHE, dotyczącego zmian w żywności, który obejmuje również redukcję soli. PHE rozpocznie pracę nad obniżeniem kalorii w pozostałych kategoriach produktów pod koniec 2017 r.
Źródła:
Przeczytaj także
Według wyników ankiety przeprowadzonej przez CivicScience świadomość konsumentów dotycząca dodatku cukru oraz całkowitej ilości cukru w produkcie wzrosła znacząco pomiędzy 2015, a 2016 rokiem.