Austriacka Agencja ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności (AGES) poinformowała o dochodzeniach prowadzonych przez
miejscowe służby w związku z wykryciem trucizny na szczury w opakowaniu żywności dla niemowląt. Oficjalny komunikat
opublikowano 21 kwietnia 2026 r.
Aktualizacja - oficjalne stanowisko HiPP Polska zostało zamieszczone w drugiej części artykułu.
Szczegóły dotyczące wykrycia trucizny w żywności dla niemowląt, prawdopodobna ingerencja w produkt
Policja Kryminalna Burgenland skonfiskowała w powiecie Eisenstadt-Umgebung zmodyfikowany słoik 190-gramowej żywności
dla niemowląt z marchwi i ziemniaków marki HiPP. Podjęcie działań było spowodowane trwającymi dochodzeniami w
Niemczech. Produkt został zgłoszony przez klienta, ale nie doszło do jego spożycia.
Dotknięty słoik został oznaczony białą naklejką i czerwonym kółkiem od spodu. Według policji produkt uzyskał
pozytywny wynik testu na obecność trutki na szczury. Słoik wyglądał na otwarty i miał uszkodzoną pokrywkę, która przy
ponownym otwarciu nie wydawała charakterystycznego dźwięku dla nowo otwartego produktu, a ponadto miał nietypowy
zapach.
W związku z powyższym prawdopodobnie była to umyślna ingerencja w produkt, a nie problem związany z procesem
produkcyjnym producenta. W ramach środków ostrożności firma Spar Austria wycofała ze sprzedaży cały asortyment słoików
z żywnością dla dzieci HiPP.
Podobne przypadki w Czechach i na Słowacji
Austriacka policja w swoim komunikacie prasowym poinformowała o podobnych konfiskatach charakterystycznie oznaczonego
produktu w Czechach i na Słowacji. Wstępne badania laboratoryjne wykazały obecność toksycznego dodatku w tych
produktach. We wszystkich wymienionych w artykule krajach trwa dalsze dochodzenie w tej sprawie.
Potencjalne objawy po spożyciu skażonego produktu
Trutki na szczury zawierają różne substancje czynne o odpowiednio zróżnicowanym wpływie na zdrowie. Najczęściej
stosowanym składnikiem aktywnym jest bromadiolon, tak zwany antagonista witaminy K. Hamuje on działanie witaminy K,
która jest niezbędna do krzepnięcia krwi. W rezultacie może to prowadzić do obniżenia zdolności krwi do krzepnięcia.
Możliwe konsekwencje obejmują krwawienia (krwawienie z dziąseł, krwawienia z nosa, powstawanie siniaków, krew w
stolcu).
Zalecenia dotyczące bezpieczeństwa
AGES zaleca przed otwarciem sprawdzenie dna słoika w poszukiwaniu białych naklejek z czerwonym kółkiem i weryfikację,
czy wieczko nie jest wypukłe lub uszkodzone. W przypadku znalezienia podejrzanego produktu nie należy go otwierać pod
żadnym pozorem. W przypadku kontaktu z potencjalnie zmanipulowanym słoikiem należy dokładnie umyć ręce mydłem przez co
najmniej 30 sekund.
AKTUALIZACJA: Oficjalne oświadczenie HiPP Polska
HiPP padł ofiarą szantażu
„W związku z przypadkiem manipulacji dotyczącej słoiczków dla niemowląt HiPP w Austrii, Czechach i na Słowacji, działając w duchu pełnej transparentności i odpowiedzialności, przekazujemy informacje w przedmiotowej sprawie.
HiPP padł ofiarą szantażu. Wiadomość od szantażysty otrzymaliśmy na ogólną skrzynkę mailową, niewykorzystywaną do korespondencji indywidualnej i – zgodnie z przyjętymi procedurami – sprawdzaną okresowo. Niezwłocznie po zapoznaniu się z treścią wiadomości poinformowaliśmy organy policji oraz powołaliśmy wewnętrzny zespół zarządzania kryzysowego. Natychmiast podjęliśmy działania mające na celu ochronę naszych konsumentów. Pozostajemy w ścisłej i stałej koordynacji oraz współpracy z organami ścigania – dotyczy to również naszej komunikacji.
Pragniemy wyraźnie podkreślić, że incydent ten nie ma związku z jakością naszych produktów. Procesy produkcji, zapewnienia jakości oraz kontroli funkcjonują w HiPP w pełni prawidłowo. Obecna sytuacja wynika z zewnętrznej manipulacji o charakterze przestępczym, pozostającej poza naszą sferą wpływów na trzech wspomnianych rynkach. Nie posiadamy wiedzy o żadnych dalszych przypadkach.
Prosimy o zrozumienie, że z uwagi na toczące się postępowania na obecnym etapie możemy przekazywać wyłącznie informacje, które zostały zweryfikowane i oficjalnie zatwierdzone przez właściwe organy. O nowych, istotnych ustaleniach będziemy informować na bieżąco, w uzgodnieniu z organami ścigania.
Ogólne zalecenia dotyczące bezpieczeństwa
Niezależnie od zaistniałej sytuacji, w przypadku żywności dla niemowląt należy bezwzględnie przestrzegać poniższych zasad:
- Należy zawsze upewnić się, że opakowanie jest nienaruszone.
-
Należy zwracać szczególną uwagę na szczelność zamknięcia próżniowego (charakterystyczne „kliknięcie” przy pierwszym otwarciu).
-
Nie wolno podawać dziecku produktu, który wykazuje jakiekolwiek nieprawidłowości (np. zmieniony lub nieprzyjemny zapach zawartości).”
Ponadto właściciel marki HiPP opublikował na swojej stronie ważne informacje dla rodziców: https://hipp.pl/zywienie-0-1/aktualnosci/wazna-informacja-dla-konsumentow-dotyczaca-manipulacji-produktami-hipp-o-charakterze-przestepczym
Źródła:
https://www.ages.at/en/news/detail/verdacht-auf-vergiftung-mit-rattengift-von-hipp-babynahrung
https://www.polizei.gv.at/bgld/presse/aussendungen/presse.aspx?prid=42776A5668484A306A44553D&pro=0
https://hipp.pl/zywienie-0-1/aktualnosci/oswiadczenie-firmy-hipp-gmbh-co-vertrieb-kg-hipp-niemcy
https://hipp.pl/zywienie-0-1/aktualnosci/wazna-informacja-dla-konsumentow-dotyczaca-manipulacji-produktami-hipp-o-charakterze-przestepczym
Dołącz do FoodFakty Horizon Scanning i otrzymaj dostęp do profesjonalnych narzędzi służących do analiz i monitoringu
zgłoszeń RASFF, zafałszowań żywności, a także zmian w przepisach prawa żywnościowego i
opakowaniowego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą przełomową usługą FoodFakty Horizon Scanning.