Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
15 czerwca 2020 r. Komisja Europejska opublikowała Zawiadomienie Komisji zawierające wytyczne w sprawie systemów zarządzania bezpieczeństwem żywności na potrzeby działalności detalicznej w sektorze spożywczym, w tym darowizn żywności (2020/C 199/01).
Zawiadomienie ma pomóc niektórym przedsiębiorstwom detalicznym w stosowaniu rozporządzenia (WE) nr 852/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych.
WPROWADZENIE
Inicjatywa ta ma na celu wspieranie małych przedsiębiorstw, takich jak rzeźnicy, piekarnie, sklepy spożywcze i lodziarnie, we wdrażaniu przepisów UE w celu zapewnienia bezpiecznej produkcji żywności sprzedawanej konsumentowi.
Zawiadomienie zawiera wytyczne dotyczące sposobu, w jaki wybrani detaliści, w ramach swojej działalności, mogą wdrażać rozporządzenie (WE) nr 852/2004, w szczególności jego art. 4 i załącznik II w odniesieniu do ogólnych wymogów higieny i jego art. 5 w odniesieniu do procedur opartych na zasadach HACCP.
Części dotyczące darowizn żywności uzupełniają Wytyczne UE w zakresie darowizny żywności z 2017 roku, które precyzują odpowiednie przepisy w prawodawstwie UE w celu ułatwienia przestrzegania przez dostawców i odbiorców nadwyżki żywności wymogów określonych w unijnych ramach prawnych (np. bezpieczeństwo żywności, higiena żywności, informacje na temat żywności, identyfikowalność, odpowiedzialność).
Nowe Wytyczne dodatkowo ułatwiają darowizny żywności, formułując zalecenia dotyczące kilku prostych dodatkowych dobrych praktyk higienicznych, które przyczyniają się do zapewnienia bezpiecznej redystrybucji żywności. Przekazywanie żywności w formie darowizny może stanowić szczególne wyzwanie dla bezpieczeństwa żywności, biorąc pod uwagę, że redystrybucja żywności może zbliżać się do końca okresu przydatności do spożycia i rozszerzenia łańcucha dostaw żywności na dodatkowe podmioty (np. Banki żywności i inne organizacje charytatywne). W kontekście zwiększonego zapotrzebowania na darowizny żywności związane z pandemią Covid-19 nowe wytyczne stanowią wsparcie dla wszystkich zaangażowanych podmiotów.
ZNACZENIE DLA FIRM
Zalecenia KE nie są wiążące dla firm. Do zarządzania bezpieczeństwem żywności detaliści mogą stosować „uproszczone podejście” opisane w Zawiadomieniu oraz w opiniach EFSA („uproszczony system zarządzania bezpieczeństwem żywności”). Wytyczne UE mogą zostać uzupełnione lub zastąpione wytycznymi krajowymi, aby lepiej uwzględnić specyficzne uwarunkowania lokalne lub krajowe.
Poniżej linki do dokumentów:
ZAWIADOMIENIE KOMISJI Wytyczne UE w zakresie darowizny żywności (2017/C 361/01)
Przeczytaj także
20 maja br. Komisja Europejska opublikowała stanowisko dotyczące oceny skuteczności regulacji profili składników odżywczych oraz oświadczeń dla składników roślinnych. Rozważając opcje dla listy pending KE skłania się ku opcji dogodniejszej dla firm, czyli uwzględnieniu tradycyjnego przeznaczenia w ocenie uzasadnień oświadczeń zdrowotnych.
20 maja br. na stronie Komisji Europejskiej (KE) opublikowano SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY w sprawie stosowania dodatkowych form wyrażania i prezentacji informacji o wartości odżywczej (dalej „Sprawozdanie”). Dotyczy ono tzw. systemów FoPL – z ang. Front of the Pack Labelling – które w różny sposób prezentują informacje o wartości odżywczej danego produktu na froncie.
Przepisy UE wymagają ustanowienia unijnego katalogu odmian materiału rozmnożeniowego roślin sadowniczych i roślin sadowniczych na podstawie krajowych katalogów państw członkowskich.