Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetów Sabah i Putra w Malezji, opublikowane w Food Chemistry sugerują, że wykorzystanie nanocząsteczek wapnia we wzbogaconym mleku może zwiększyć bioprzyswajalność substancji odżywczych.
Zbadano bioprzyswajalność dwóch rodzajów homogenizowanego mleka wzbogaconego cząsteczkami wapnia (cytrynian wapnia oraz węglan wapnia) wśród populacji 48 szczurów płci żeńskiej. Odtłuszczone mleko w proszku wzbogacone zostało kilkoma podstawowymi składnikami odżywczymi takimi jak inulina, kwasy DHA i EPA oraz witaminami B6, K1, i D3 jako wzmacniaczami biodostępności wapnia rekomendowanymi w zaleceniach dietetycznych w Europie oraz Północnej Ameryce.
W badaniu wykorzystano wysterylizowane szczury (część ze stwierdzoną osteoporozą, a część bez), jako modele przebiegu menopauzy, z oraz bez osteoporozy. Proszki mleka wzbogacone nanocząsteczkami charakteryzowały się największą bioprzyswajalnością wapnia wśród wszystkich grup. Stwierdzono również, że bioprzyswajalność mleka z nanocząsteczkami węglanu wapnia była znacznie lepsza niż w przypadku cytrynianu wapnia (P < 0,05). Bazując na otrzymanych wynikach naukowcy stwierdzili, że dzięki wykorzystaniu mleka wzbogaconego węglanem wapnia jako diety u szczurów, można stworzyć model pozwalający opisać menopauzę i wpływ spożycia mleka wzbogacanego w wapń u kobiet ze stwierdzoną osteoporozą.
Źródła:
http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0308814616311499
Przeczytaj także
Zgodnie z danymi zebranymi przez National Institutes of Health (USA), około 65% osób dorosłych na całym świecie ma problemy związane z przyswajaniem laktozy zawartej w mleku.
Alergeny to czynniki białkowe obecne w żywności, które mogą uruchomić reakcję immunologiczną u niektórych ludzi. Większość z tych reakcji jest łagodna i nie wymaga leczenia, jednak w niektórych przypadkach...