Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/760 z dnia 13 maja 2019 r. do unijnego wykazu nowej żywności funkcjonującego wpisano substancję Yarrowia lipolityca.
Treść
Polska firma zajmująca się przetwarzaniem drożdży – produktów ubocznych przy produkcji biopaliw wystąpiła z wnioskiem o wprowadzenie na rynek unijny biomasy drożdży Yarrowia lipolytica jako nowej żywności w rozumieniu art. 1 ust. 2 lit. d) tego rozporządzenia. Wniosek dotyczył stosowania biomasy drożdży Yarrowia lipolytica w suplementach żywnościowych. Po pozytywnym zaopiniowaniu produkt ten został włączony do unijnego wykazu nowej żywności.
Biomasa drożdży Yarrowia lipolityca może być stosowana w suplementach żywnościowych w rozumieniu dyrektywy 2002/46/WE z wyłączeniem suplementów żywnościowych dla niemowląt i małych dzieci. Maksymalne poziomy stosowania ustalono jako: 6 g/dzień dla dzieci w wieku od 10 lat, nastolatków i ogólnej populacji dorosłych, 3 g/dzień dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat.
Nowa żywność jest oznaczana w ramach etykietowania zawierających ją środków spożywczych jako „Zabita termicznie biomasa drożdży Yarrowia lipolytica”.
Stosowanie
Rozporządzenie weszło w życie 3 czerwca 2019 r.
Przeczytaj także
Wydano rozporządzenie Komisji (UE) 2019/801 z dnia 17 maja 2019 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania mono- i diglicerydów kwasów tłuszczowych (E 471) na niektórych świeżych owocach.
Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/650 z 24 kwietnia 2019 r. dokonało istotnych zmian w zakresie możliwości stosowania johimby lekarskiej jako substancji stosowanej w żywności na obszarze Unii Europejskiej.
W kwietniu 2019 r. opublikowano projekt zmiany ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, zmierzający do skupienia pełni kontroli w tej dziedzinie w ramach IJHARS. Obecnie kompetencje IJHARS (Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) w zakresie nadzoru nad jakością handlową żywności w produkcji i obrocie odpowiadają zadaniom IH (Inspekcja Handlowa) realizowanym w obrocie detalicznym
Polecane produkty