Bezpieczeństwo żywności i żywienia - komentarz
Centrum Prawa Żywnościowego
Wydano rozporządzenie Komisji (UE) 2019/801 z dnia 17 maja 2019 r. zmieniające załącznik II do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 w odniesieniu do stosowania mono- i diglicerydów kwasów tłuszczowych (E 471) na niektórych świeżych owocach.
Treść
W odpowiedzi na wniosek o zezwolenie na stosowanie mono- i diglicerydów kwasów tłuszczowych (E 471) na wszystkich świeżych owocach i warzywach, po przeprowadzeniu rozmów z grupą roboczą ekspertów rządowych ds. dodatków, zapoznaniem się z opinią naukową w sprawie ponownej oceny bezpieczeństwa mono- i diglicerydów kwasów tłuszczowych (E 471) jako dodatków do żywności oraz biorąc pod uwagę potrzebę ochrony skórce owoców, które są przywożone głównie z krajów o klimacie tropikalnym i które wymagają ochrony podczas długiego transportu Komisja Europejska zezwoliła na stosowanie ww. dodatków na powierzchni niektórych owoców cytrusowych, melonów, ananasów, bananów, papai, mango, awokado i granatów.
Stosowanie
Rozporządzenie opublikowano 20.05.2019 r. i weszło w życie 09.06.2019 r.
Przeczytaj także
Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/650 z 24 kwietnia 2019 r. dokonało istotnych zmian w zakresie możliwości stosowania johimby lekarskiej jako substancji stosowanej w żywności na obszarze Unii Europejskiej.
W kwietniu 2019 r. opublikowano projekt zmiany ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, zmierzający do skupienia pełni kontroli w tej dziedzinie w ramach IJHARS. Obecnie kompetencje IJHARS (Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) w zakresie nadzoru nad jakością handlową żywności w produkcji i obrocie odpowiadają zadaniom IH (Inspekcja Handlowa) realizowanym w obrocie detalicznym
Komisja Europejska w rozporządzeniu 2019/651 z dnia 24 kwietnia 2019 r. odmówiła udzielenia zezwolenia na stosowanie oświadczenia zdrowotnego dotyczącego żywności i odnoszącego się do rozwoju i zdrowia dzieci (Nutrimune).
Polecane produkty