CSB-System
Oprogramowanie ERP/MES dla przemysłu spożywczego
Owoce i warzywa zawsze muszą być świeże i soczyste. To ogromne wyzwanie dla producentów z branży owocowo-warzywnej. W tym studium przypadku przedstawimy przedsiębiorstwo, które każdego dnia przetwarza do 9000 zleceń sprzedaży i 80 000 pozycji zleceń, kompletuje 25 000 pojemników i obsługuje 100 tras logistycznych – a wszystko to jest dokładnie odwzorowane w systemie ERP. O kim mowa? Oczywiście o szwajcarskim producencie gotowych do spożycia świeżych sałat, owoców i warzyw, firmie Eisberg AG, która poszukiwała nowego oprogramowania ERP. Przede wszystkim dlatego, że wysoce złożone i samodzielnie zaprojektowane rozwiązanie przestało już wystarczać.
Firma Eisberg jest jednym z wiodących przedsiębiorstw w swojej branży w Europie oraz numerem jeden w Szwajcarii i w Europie Wschodniej. Przedsiębiorstwo z Dällikon powstało w wyniku fuzji dwóch szwajcarskich zakładów produkcji warzyw. Od 1972 roku jest dobrze znane swoim klientom ze świeżych, wysokojakościowych wyrobów. Eisberg zatrudnia obecnie ok. 1900 pracowników, którzy dostarczają klientom w 12 krajach niemal 53 000 ton świeżych produktów rocznie. Z trzema zakładami produkcyjnymi w Szwajcarii plus po jednym zakładzie produkcyjnym w Austrii, Polsce, Rumunii i na Węgrzech oraz biurem zakupów w Hiszpanii, Eisberg AG obsługuje sieci handlu detalicznego, gastronomię i catering systemowy. Od 2016 firma należy do szwajcarskiego koncernu Bell Food Group. Opisany poniżej projekt dotyczy Eisberg AG w Szwajcarii.
Zaawansowany system planowania dla owoców, sałaty i warzyw
Nowe oprogramowanie miało nie tylko zastąpić dotychczasowe rozwiązanie informatyczne. Nadrzędnym celem było stworzenie ustandaryzowanego środowiska opartego na całkowicie zintegrowanym systemie ERP oraz dalsza modernizacja i optymalizacja procesów. Zespół projektowy firmy Eisberg już od samego początku jasno zdefiniował listę ambitnych zadań, które ma wykonać nowy system:
Ultrawysoka efektywność dzięki funkcjom dodatkowym
Wielopoziomowe planowanie produkcji i optymalna realizacja zleceń w Systemie CSB gwarantują optymalne wielkości produkcyjne oraz terminowe dostawy do klientów. Dotyczy to całego procesu gospodarki towarowej w firmie Eisberg: od przyjęcia towarów aż do kompletacji.
Stabilne i efektywne procesy na co dzień
Specyfikacja istotnych warunków zamówienia dotyczyła w pierwszej linii trzonu nowego rozwiązania, czyli optymalnej realizacji zleceń (CSB Case Calculation). Benno Eggenschwiler, konsultant i audytor projektu, bardzo dokładnie określił zorientowane na wydajność wymagania dla całego zespołu.
Kluczowym wymaganiem było dostarczenie narzędzia, które jest praktyczne i zagwarantuje sprawną organizację procesów. Przesłanie było jasne – celem są płynne procesy! Dziś rozwiązanie CSB do optymalnej realizacji zleceń kalkuluje optymalny wolumen transportowy i optymalizuje drogę przemieszczania się pracowników, dzięki czemu kompletacja zamówień nigdy się nie zatrzymuje. W związku z tym Eisberg może nie tylko szczegółowo planować produkcję, ale też elastycznie realizować dostawy wychodzące.
Zapraszamy też na strefę blogową CSB-System oraz na nasz profil LinkedIn
Przeczytaj także
Kto chce obniżyć koszty w produkcji mięsa, ten musi zminimalizować straty w całym łańcuchu przetwórczym. Jak to zrobić? Ten temat omówimy na podstawie konkretnego studium przypadku. Rob Engelhart i kalifornijskie przedsiębiorstwo Courage Production pokażą, w jaki sposób można osiągnąć ten cel przy użyciu dokładnych wskaźników. Zastosowana metoda: konsekwentna rejestracja danych w całym procesie produkcji oraz dokładne analizy i planowanie w systemie ERP.
Branża spożywcza, niezależnie czy chodzi o sery, pieczywo czy dania gotowe, jest pod największą presją kosztową. Aby osiągnąć zyski, procesy produkcyjne muszą być efektywne. Rozwiązania cyfrowe zwiększają przejrzystość zakładu i obniżają koszty.
Jak produkuje się kawior? Ta historia pozwoli zajrzeć za kulisy Agroittica Lombarda, która słynie z takich marek jak Calvisius czy Ars Italica. W 2002 roku Agroittica podjęła decyzję o wdrożeniu systemu ERP. Jednym z głównych celów było spełnienie wysokich wymagań w zakresie jakości oraz zapewnienie śledzenia pochodzenia na poziomie wszystkich procesów produkcji kawioru.
Polecane produkty