Znakowanie słonych przekąsek - kontrola IJHARS
Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych przeprowadziła kontrolę znakowania słonych przekąsek (typu chipsy, chrupki, paluszki, krakersy, orzeszki). Objęto nią łącznie 80 podmiotów, w tym 58 sklepów i 22 producentów.
Oznakowanie zweryfikowano w przypadku 178 partii, z czego w 36 stwierdzono nieprawidłowości (20,2%). Dotyczyły one m.in.:
- Zastosowania nieprawdziwej lub nieprecyzyjnej nazwy składnika (np. „ziarno kukurydzy” zamiast „kaszka kukurydziana gruba”, „masło w proszku” – składnik , którego z technologicznego punktu widzenia nie da się wyprodukować, „mleko pełne w proszku” dla proszku mlecznego piekarniczego).
- Braku wyszczególnienia wszystkich składników, w tym wchodzących w skład stosowanych składników złożonych (np. nie podano składu posypki paprykowej, proszku do pieczenia, cukru wanilinowego, margaryny).
- Braku wyróżnienia alergenów w wykazie składników.
- Braku procentowej zawartości składnika występującego w nazwie środka spożywczego oraz podkreślonego słowno-graficznie na opakowaniu (np. soli w produkcie o nazwie „…. z solą”).
- Podawania niezgodnie z przepisami informacji o dacie minimalnej trwałości i wartości odżywczej.
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
-
26.02.2021
Okiem eksperta: Trendy w piekarnictwie i słodyczach
W segmencie słodyczy zaznaczają się dwa duże trendy: mega przyjemność & pełnia smaków oraz spersonalizowane odżywianie dla potrzebujących np. wegetarianie, na diecie czy chorzy na celiakię. Na innowacyjnym brytyjskim rynku obecne są wegańskie produkty bez dodatku mleka i glutenu, za to z dodatkiem orzechów, moreli czy jagód, a także serniki na bazie napoju owsianego.
-
25.02.2021
Wpływ stabilizacji światowych cen zbóż widać już na krajowym rynku
Brak wzrostów cen zbóż na światowych giełdach znajduje odzwierciedlenie na rynku krajowym. Ceny pszenicy w Polsce wyhamowały. Tendencję wzrostową, szczególnie na północy kraju, wykazuje wciąż...
-
19.02.2021
Sprzyjające warunki eksportu polskich zbóż potrwają co najmniej do wakacji
Wysokie ceny zbóż i roślin oleistych za granicą oraz rekordowe zbiory w Polsce to główne czynniki zdecydowanego wzrostu krajowego eksportu zbóż. Dobra passa potrwa co najmniej do lata.