Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Niemieckie rybołówstwo dalekomorskie Doggerbank Seefischerei GmbH poławiające halibuta niebieskiego u wybrzeży Zachodniej Grenlandii, w czerwcu br. uzyskało certyfikat MSC. Potwierdza on, że rybołówstwo prowadzone jest w sposób zrównoważony i zgodny ze Standardem Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
Proces oceny rybołówstwa trwał 13 miesięcy i został przeprowadzony przez zespół audytorów z Control Union Pesca Ltd. Obecnie już wszystkie rybołówstwa halibuta niebieskiego w UE posiadają certyfikat MSC, przez co mamy pewność, że jest on poławiany w sposób niezagrażający środowisku morskiemu.
Dwa trawlery dalekomorskie „Mark” i „Gerda Maria”, należące do rybołówstwa Doggerbank, poławiają halibut niebieskiego na wodach u wybrzeży Zachodniej Grenlandii. Przy połowach tego gatunku, prowadzonych od czerwca do grudnia, wykorzystuje się innowacyjne włoki denne, które dzięki specjalnym rolkom przyczepionym do sieci zmniejszają ich kontakt z dnem morskim, a dzięki temu minimalizuje się przyłów.
Dr Uwe Richter, Dyrektor Zarządzający Doggerbank Seefischerei GmbH: Cieszymy się, że prowadzone przez nas połowy halibuta niebieskiego zostały wyróżnione certyfikatem MSC. Jest to uznanie dla prowadzonych od lat, przyjaznych środowisku i zasobom morskim praktyk połowowych prowadzonych przez naszych kapitanów i załogi na grenlandzkich wodach. Certyfikat stanowi również wyróżnienie dla stosowanych przez nas specjalnych technik połowowych mających na celu zmniejszenie przyłowu i zminimalizowanie wpływu na środowisko, a także dla wprowadzonego przez nas odpowiedzialnego systemu zarządzania.
Halibut niebieski (grenlandzki)
Halibut niebieski, nazywany także grenlandzkim (łac. Reinhardtius hippoglossoides), jest rybą płaską występującą głównie w północnych wodach Atlantyku. Jest dużą, dorastającą do 130 cm rybą. Należy do rodziny flądrowatych i jak inni przedstawiciele tej rodziny ma charakterystyczną budowę ciała. Jest to ryba bentosowa, czyli zamieszkująca strefę przydenną. Ciało halibuta jest silnie spłaszczone bocznie, asymetryczne, owalne i wydłużone. Oczy osadzone są blisko siebie, oba położone po prawej stronie ciała. Otwór gębowy jest duży i sięga aż do połowy oka. Z powodu przebywania głównie przy dnie, halibuty odznaczają się ciemną oliwkowo-szarą barwą od strony wierzchniej (tzw. „strona oczna”), a ich spodnia część ciała (tzw. „strona ślepa”) ma jasny, prawie biały kolor. Jest to doskonałe przystosowanie do życia przy dnie, kiedy to ryba z góry jest praktycznie niewidoczna, a jej barwa zlewa się z barwą otoczenia. Ciało ryb pokryte jest drobną, gładką łuską. Halibuty należą do największych przedstawicieli rodziny flądrowatych.
Halibut niebieski jest jedną z najcenniejszych ryb w niemieckich połowach dalekomorskich. Głowy i ogony ryb z tego gatunku cieszą się niezwykłą popularnością na rynkach azjatyckich i są zamrażane oddzielnie od razu na pokładzie kutrów. Delikatne białe mięso jest bardzo tłuste i trafia głównie na rynek niemiecki.
Wprowadzanie dalszych usprawnień
W ramach procesu certyfikacji rybołówstwo opracuje strategię mającą na celu ulepszenie badań, monitoringu i ochrony ekosystemu morskiego w obszarze połowowym. W ciągu trzech lat zostanie wprowadzony również system zapobiegający połowom na wrażliwych siedliskach.
– To nie pierwszy certyfikat MSC dla Doggerbank Seefischerei GmbH. W 2006 roku organizacja otrzymała certyfikat dla rybołówstwa śledzia na Morzu Północnym, gdzie jako członek Pelagic Freezer Association, została pierwszą certyfikowaną organizacją w Niemczech – mówi Karin Lüdemann, specjalista ds. rybołówstw MSC w Niemczech. – Gratulujemy Doggerbank Seefischerei GmbH uzyskania kolejnego certyfikatu MSC.
– Certyfikacja naszego rybołówstwa stanowi ważny wkład w zapewnieniu surowców ze zrównoważonych połowów dla przetwórców i detalistów, a w szczególności dla producenta ryb Deutsche See w Bremerhaven. Działa również jako zachęta dla nas do kontynuowania prac nad certyfikacją pozostałych prowadzonych przez nas rybołówstw. Obecnie już 85% wszystkich naszych połowów posiada certyfikat MSC – dodaje dr Richter.
Więcej informacji na temat Programu MSC można znaleźć na stronie www.msc.org/pl. Zapraszamy także do kontaktu z Zespołem MSC w Polsce: polska@msc.org.
Przeczytaj także
Od steków po sushi i kanapki, tuńczyk jest jednym z najpopularniejszych gatunków ryb na świecie. Tuńczyki poławiane były jeszcze w czasach średniowiecznych. Uważane były – i nadal są – za „królów mórz i oceanów”. Niestety popyt na te ryby spowodował przetrzebienie ich stad. 2 maja w Światowy Dzień Tuńczyka organizacja pozarządowa MSC zachęca do wspierania zrównoważonych połowów tuńczyka poprzez wybór certyfikowanych produktów.
W dniu 28 marca 2019 r. MSC (Marine Stewardship Council) ogłosiło nowe wymogi dla dostawców oraz przetwórców ryb i owoców morza. Najważniejsze zmiany dotyczą wprowadzenia niezależnych audytów dotyczących kwestii pracowniczych w firmach w łańcuchu dostaw, jeśli istnieje ryzyko, że stosują one praktyki pracy przymusowej albo pracy dzieci.
Czy konsumenci jedzą to, co myślą, że jedzą? Oszustwa związane z nieprawidłowo oznakowanymi rybami i owocami morza to duży problem. Szacuje się, że 30% spożywanych na całym świecie ryb i owoców morza jest błędnie oznakowanych. Najnowsze badania pokazują, że w przypadku produktów z certyfikatem MSC jest to mniej niż 1%.