Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zdobył 2,5 miliona euro w programie ERA Chairs H2020 na realizację 6-letniego projektu „Welcoming ERA Chair to Centre of Excellence in nutrigenomics for optimising health and well-being”, akronim: WELCOME2. Jego celem jest powołanie w Instytucie interdyscyplinarnego centrum doskonałości w badaniach wykorzystujących narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.
Podstawą tego działania będzie zatrudnienie światowej klasy naukowca i zarazem managera nauki oraz powołanie nowej grupy badawczej, która będzie jednocześnie brała udział w innowacyjnym kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych, prowadzonej przez IRZiBŻ PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.
Projekt jest sposobem na wzmocnienie integracji badań prowadzonych w obu Oddziałach Instytutu, Oddziale Nauk o Żywności i Oddziale Biologii Rozrodu. Jest w pewnym zakresie kontynuacją projektu jaki otrzymaliśmy z programu WELCOME Fundacji Nauki Polskiej, którego początkowo nieprzewidywanym efektem była taka integracja. Stąd nazwa WELCOME2 – mówi prof. dr hab. Mariusz K. Piskuła, Dyrektor IRZiBŻ PAN i koordynator projektu.
IRZiBŻ PAN jest jednym z 2 polskich, wśród 20 europejskich, laureatów, który uzyskał ten prestiżowy grant w 2020r. Jego realizacja pozwoli na przeprowadzenie w Instytucie kosztownych zmian strukturalnych prowadzących do stworzenia warunków pracy badawczej w środowisku międzynarodowym, w standardach oczekiwanych w Europejskiej Przestrzeni Badawczej. Znacznie też wzmocni przewagę Instytutu w perspektywie programu ramowego Horyzont Europa.
WELCOME2 pozwoli nam zwiększyć rozpoznawalność i atrakcyjność Instytutu, a tym samym rozwinąć istniejące już strategiczne partnerstwo z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie i stać się pożądanym członkiem międzynarodowych konsorcjów badawczych. Te procesy będą dodatkowo wspierane takimi działaniami w obszarze otwartej nauki jak szerokie udostępnianie wyników badań naukowych w ramach działania „Science as public good” czy powołanie “Rising Managers Academy” przygotowującej przyszłych liderów nauki – dodaje prof. Piskuła.
Projekty z programu ERA Chairs mają za zadanie oddziaływać również na rozwój regionu w którym są realizowane, zarówno w sferze zarządzania i prowadzenia badań, jak i podnoszenia ich aplikacyjności i innowacyjności.
W historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie 7 projektów.
Przeczytaj także
Dlaczego powinniśmy jeść pomidory razem ze skórką? Jak smakują słodycze na bazie zielonej herbaty? W jakich warzywach i owocach znajdziemy prebiotyki? Jakie objawy sugerują, że powinniśmy zbadać się w kierunku chorób glutenozależnych? I dlaczego brokuł nosi miano „superżywności”? Naukowcy z Instytutu PAN w Olsztynie stworzyli serię unikalnych infografik na temat żywności, które możemy obejrzeć i bezpłatnie pobrać online.
Budowanie zaangażowania młodych konsumentów i ich zaufania do żywności - to cel warsztatów przygotowanych przez naukowców z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie oraz ekspertów z koncernu spożywczego MASPEX.
Kampylobakterioza jest najczęstszą przyczyną ostrego, bakteryjnego nieżytu żołądkowo-jelitowego u mieszkańców UE powodując roczne straty wysokości 2,4 miliarda euro.