Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W dn. 17-19 maja w Bilbao odbyło się międzynarodowe wydarzenie technologiczne - Food 4 Future, podczas którego 253 firmy zaprezentowały najnowsze innowacje, które zmieniają przemysł spożywczy. A 386 ekspertów z całego świata debatowało na temat przyszłości żywności w kontekście zrównoważonego rozwoju, cyfryzacji i nowych zwyczajach konsumentów.
Bilbao - światową stolicą branży foodtech
Ponad 7200 odwiedzających z ponad 25 krajów przyjechało do Bilbao, by poznać najnowsze innowacje i rozwiązania technologiczne, które zmieniają obecnie branżę spożywczą. Forum technologiczne Food 4 Future umacnia swoją pozycję jako międzynarodowy punkt odniesienia dla przemysłu spożywczego i napojów, gdzie zaprezentowane zostały wiodące innowacje w tym sektorze we wszystkich jego segmentach: mięso, napoje, rybołówstwo, nabiał, owoce i warzywa, zboża, przetwory i oleje.
Wśród promujących swoje innowacje i zachęcających do cyfryzacji przemysłu było ponad 250 wystawców, a wśród nich: EIT FOOD, Baskijski Klaster Żywności, AZTI, BASF, Buhler, Ibermática, Tecnalia, Chemometric Brain, BCC Innovation, TTAF, Eurecat, Blendhub, Latarnia, Technologie Multiscan, IFR SAU, Dassault Systèmes, CEIN, Agrobank, Beaz, Sener, Icex, Infor Software, T-Systems, CNTA, Convertix i Pal Robotics.
W tym roku Holandia była krajem gościnnym w uznaniu za swoją wiodącą pozycję w transformacji systemowej branży spożywczej, której orędownikiem jest naród. Holandia i Bilbao stworzyły synergie, aby wzmocnić relacje i promować prawdziwą transformację w przemyśle rolno-spożywczym, aby uczynić go bardziej cyfrowym, zrównoważonym i zautomatyzowanym.
Trzy dni wymiany wiedzy i doświadczeń
Food 4 Future World Summit 2022 to największy europejski kongres innowacji w branży spożywczej. Gdzie w ciągu trzech dni od 17 do 19 maja zaprezentowano i dyskutowano o:
Ponadto 386 ekspertów z całego świata zajęło się głównymi problemami związanymi z przeprojektowaniem modeli biznesowych w sektorze spożywczym. Wielkie nazwiska, takie jak José M. Ordovás, dyrektor ds. żywienia i genomiki w Uniwersytet Tufts; Andoni Luis Aduriz, szef kuchni i założyciel Mugaritz czy Dipika Matthias z Fundacji Billa i Melindy Gates’ów, dzielili scenę ze globalnymi organizacjami, takimi jak: Coca-Cola, Carrefour, Angulas Aguinaga, AZTI czy Blendhub, aby pomóc branży w dążeniu do większej wydajności i zrównoważonych systemów produkcyjnych, dzieląc się doświadczeniem z prowadzonych przez nich projektów, które już zakończyły się sukcesem.
2. edycja Food 4 Future z największą obecnością startupów
Food 4 Future 2022 to edycja, która zgromadziła większość międzynarodowych startupów. Na powierzchni wystawienniczej ponad 4000 metrów kwadratowych, wschodzące firmy ekosystemu foodtech miały możliwość zaprezentować swoje najnowsze innowacje, przełomowe produkty i usługi. Ponad 200 projektów wzięło udział w FoodTech Startup Forum, gdzie startupy reprezentowały tematykę: Agrotech, Przemysł 4.0, Automatykę, Chłodnictwo i Klimat, Przetwórstwo Spożywcze, Pakowanie i Naukę o Żywności; oraz w Get in the Ring Bilbao - inicjatywie promującej wschodzące talenty i przekazującą wiedzę o skalowaniu projektów, po raz pierwszy zorganizowanej w Kraju Basków przez organizację Get in the Ring i ICEX.
Food 4 Future - Expo Foodtech, organizowane przez NEBEXT i AZTI, odbyło się dzięki współpracy Rady Miasta Bilbao, Rady Prowincji Biskajskiej i rządu baskijskiego, a także wsparcia partnerów strategicznych takich jak: ICEX, EIT Food, ELIKA, Hazi, ILSI Europe, Food for Life Spain, Grupo Spri Taldea, Eatable Adventures, ERIAFF, FIAB, IASP (Międzynarodowe Stowarzyszenie Parków Naukowych i Obszary Innowacji) oraz Santelmo Business School.
Fotorelacja (kliknij zdjęcie, aby powiększyć) - fot. Janusz Olejnik, FoodFakty
Przeczytaj także
SIAL Paris, międzynarodowe targi żywności, partner biznesu, proponują podczas najbliższej edycji odkrywanie trendów, które elektryzują sektor food i prezentacje najlepszych innowacji z czterech stron świata.
Konferencja GFSI, która odbyła się w dn. 29–31 marca br., po 2-letniej przerwie spowodowanej Covid-19, zgromadziła ponad 600 specjalistów ds. bezpieczeństwa żywności i przedstawicieli branży spożywczej. Dyskutowano m.in. o SGS, innowacjach technologicznych w bezpieczeństwie żywności czy priorytetach GFSI.
W listopadzie odbyła się trzecia już edycja warsztatów Challenge Labs. Ponad 50 uczestników z całej Polski wzięło udział w maratonie projektowania innowacji sektora rolno-spożywczego, organizowanego przez EIT Food (Europejski Instytut Innowacji i Technologii).