Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

23% próbek oleju palmowego w Ghanie z niedozwolonym barwnikiem Sudan IV

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) Ghany pod koniec 2021 r. przeprowadził ogólnokrajowe kontrole na obecność niedozwolonego barwnika Sudan IV w olejach palmowych. W blisko 23% próbek (70/306) stwierdzono obecność barwnika Sudan IV. Stosowanie Sudanu IV jako dodatku do żywności jest surowo zakazane.

Wysokie wskaźniki niezgodności pomimo ogromnego nakładu na publiczną edukację w Ghanie

Największy wskaźnik niezgodności odnotowano w regionie Wielka Akra – 60,8%. Pomimo ogromnego nakładu Ghany na publiczną edukację i działań uwrażliwiających na konsekwencje zdrowotne dodania barwnika Sudan IV do żywności (zwłaszcza olejów palmowych), producenci i handlarze z Ghany nadal go stosują ze względu na preferencje konsumentów w odniesieniu do koloru.

Działania następcze

FDA Ghany zainicjowała rygorystyczną publiczną kampanię edukacyjną na głównych rynkach. Ponadto w ramach tej kampanii coraz więcej próbek jest regularnie pobieranych do badań. FDA Ghany jest w trakcie wprowadzania systemu identyfikowalności produktów rolnych w kraju, który pomógłby w poprawie kwestii bezpieczeństwa żywności.

Źródło: http://www.fdaghana.gov.gh/news-media.php?page=133

 

 

Zespół FoodFakty ustawicznie monitoruje rynek i wszystkie wykryte przypadki zafałszowań w EU oraz reszcie świata. Niezwłocznie rejestruje wszystkie produkty w bazie Probase360, a klienci bazy codziennie otrzymują alert z bieżacymi wycofaniami z rynku i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne i pogłębiać informacje o sytuacji w module analitycznym bazy.

Dowiedz się więcej o Strefie Managera i narzędziach ProBase360

 

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Food Fraud Inspekcje Państwowe

Autor: Michał Snopkiewicz

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn