Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Związek Polskich Przetwórców Mleka zaprasza na bezpłatne szkolenie pt.: „Agronomiczne aspekty zrównoważenia produkcji mleka i żywca bydlęcego“, które odbędzie się w godzinach 11:00 – 13:30, w dniu 23 maja 2024r., w Centrum Konferencyjnym “Zielna” przy ul. Zielnej 37 w Warszawie.
Jest to już drugie z cyklu dziewięciu szkoleń zaplanowanych w ramach realizowanego przez ZPPM i dofinansowanego ze środków Funduszu Promocji Mleka zadania pt .„Szkolenia – zrównoważony rozwój 2024” dedykowanego producentom i przetwórcom mleka.
Cele realizowanego zadania:
Przyjęcie przez UE strategii „Zielony ład”, „Od pola do stołu”, „Bioróżnorodności” oraz innych wymogów w zakresie zrównoważonego rozwoju (raportowanie pozafinansowe – ESG), jak też przepisów w zakresie gospodarki opakowaniami (zarówno na poziomie UE i krajowym) oznacza duże zmiany w rolnictwie, produkcji i konsumpcji żywności, na które branża mleczarska nie jest przygotowana, co stanowi ryzyko dla rynku mleczarskiego w Polsce – jego konkurencyjności, rentowności, rosnących kosztów produkcji, spadku popytu, wzrostu cen produktów mlecznych. Producenci i przetwórcy mleka, którzy przygotują się na te zmiany i odpowiednio wcześnie wdrożą określone działania, zapewnią sobie przewagę konkurencyjną. Analiza i dostosowanie się do przepisów związanych z szeroko rozumianym „zrównoważonym rozwojem” stanowi duże wyzwanie, dlatego należy dostarczyć producentom i przetwórcom mleka informacji na temat legislacji unijnej i polskiej i wynikających z niej wymogów. Pozwoli to na podniesienie ich kwalifikacji i umożliwi dostosowanie się do nowych wymagań.
Program szkolenia:
Godz. 10:30 – 11:00: Rejestracja uczestników i powitalna kawa
Godz. 11:00 – 12:00:
– Zrównoważone zagospodarowanie odchodów bydlęcych
– Obniżanie emisji gazów cieplarnianych w uprawach paszowych
Godz. 12:00 – 12:30: przerwa kawowa
Godz. 12:30 – 13:30:
– Regeneracja gleb zdegradowanych przez działalność hodowlaną
Szkolenie poprowadzi dr Jerzy Próchnicki, współzałożyciel i Członek Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności
Szkolenie jest dofinansowane ze środków Funduszu Promocji Mleka – liczba miejsc ograniczona.
W razie pytań prosimy o kontakt z Sekretariatem ZPPM, pod numerem telefonu: +48 222 660 271
Przeczytaj także
KE przyjęła zmianę do tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego (TCTF), aby przedłużyć o sześć miesięcy niektóre przepisy ram mające na celu zaradzenie utrzymującym się zakłóceniom na rynku, szczególnie w sektorach rolnictwa i rybołówstwa.
Po ostatniej ocenie EFSA, pojawiają się pytania dotyczące bezpieczeństwa gumy guar w żywności dla niemowląt. Jakie są zagrożenia i czy powinniśmy się obawiać?
Z roku na rok przybywa opłat związanych z wprowadzaniem do obrotu, sprzedażą lub inną formą dysponowania produktami żywnościowymi. Różnie się one nazywają (czasem nawet nazwa opłata się w nich nie pojawia). Opłaty te rozproszone są w różnych regulacjach, dotyczą rozmaitych kategorii produktów i mają (często) odmienne funkcje.