Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja Europejska przyjęła w dn. 2 maja zmianę do tymczasowych ram pomocy państwa na wypadek kryzysu i okresu przejściowego (TCTF), aby przedłużyć o sześć miesięcy niektóre przepisy ram mające na celu zaradzenie utrzymującym się zakłóceniom na rynku, szczególnie w sektorach rolnictwa i rybołówstwa.
W dn. 11 kwietnia 2024 r. Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje z państwami członkowskimi w sprawie utrzymywania się poważnych zakłóceń w gospodarce, które wpływają w szczególności na podstawowe sektory rolnictwa, rybołówstwa i akwakultury. Komisja przyjęła również do wiadomości konkluzje Rady Europejskiej z 17 i 18 kwietnia 2024 r. w sprawie znaczenia odpornego i zrównoważonego sektora rolnego dla bezpieczeństwa żywnościowego i strategicznej autonomii UE, a także jej zachętę do kontynuowania prac nad możliwym przedłużeniem TCTF.
W tym kontekście Komisja zdecydowała się przyjąć ograniczone przedłużenie sekcji 2.1 TCTF dla sektora rolnictwa podstawowego, a także sektorów rybołówstwa i akwakultury. Niniejsza decyzja o opóźnieniu wycofywania TCTF umożliwia państwom członkowskim zapewnienie ograniczonych kwot pomocy przedsiębiorstwom działającym w tych sektorach przez kolejne sześć miesięcy, do dnia 31 grudnia 2024 r. Zapewni to państwom członkowskim więcej czasu na wdrożenie środków wsparcia, jeśli zajdzie taka potrzeba .
Przedłużenie nie obejmuje podwyższenia pułapów określonych dla ograniczonych kwot pomocy. Państwa członkowskie będą zatem w dalszym ciągu mogły zapewniać przedsiębiorstwom dotkniętym kryzysem lub późniejszymi sankcjami i kontrsankcjami, w tym nałożonymi przez Rosję, do 280 000 euro na rzecz sektora rolnego i do 335 000 euro na sektor rybołówstwa i akwakultury.
Nowelizacja nie ma wpływu na pozostałe postanowienia TCTF:
Równolegle do majowej poprawki Komisja rozpocznie również przegląd rozporządzenia w sprawie pomocy de minimis w rolnictwie w świetle presji inflacyjnej w ostatnich latach i obecnego kontekstu, w którym między innymi wysokie ceny towarów wpływają na sektor rolny. Niniejsze rozporządzenie wyłącza niewielkie kwoty wsparcia w sektorze rolnym z kontroli pomocy państwa, ponieważ uznaje się, że nie mają one wpływu na konkurencję i handel na jednolitym rynku. Mówiąc dokładniej, państwa członkowskie mogą przyznać wsparcie sektorowi rolnemu w wysokości do 20 000 euro na beneficjenta (25 000 euro, jeżeli państwo członkowskie posiada centralny rejestr do rejestracji pomocy de minimis ) przez okres 3 lat bez uprzedniego powiadamiania Komisji o aprobata. Zasady de minimis w rolnictwie zostały ostatnio zmienione w 2019 r. i będą wymagały przeglądu, zanim obecnie wygasną w dniu 31 grudnia 2027 r.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Bezpieczeństwo żywności stanowi fundament zdrowia publicznego, a powtarzające się naruszenia przepisów przez firmy działające na rynku spożywczym mogą stwarzać poważne zagrożenia dla konsumentów. W badaniu opublikowanym w czasopiśmie Food Control, zbadano związek między sytuacją finansową fińskich firm a ocenami inspekcji żywności otrzymywanymi przez ich zakłady produkcyjne.
Eksperci EFSA ocenili nowe metody wykrywania pasożytów odzwierzęcych w produktach rybołówstwa. Należą do nich metodologie skanowania UV, optyczne, molekularne i OMIC.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii uprzejmie informuje, że węgierskie Ministerstwo Rolnictwa w najbliższym czasie planuje wydanie rozporządzenia, wprowadzającego system bardzo atrakcyjnych dofinansowań inwestycji w produkcji rolnej oraz w branży przetwórstwa spożywczego.