Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Eksperci EFSA ocenili nowe metody wykrywania pasożytów odzwierzęcych w produktach rybołówstwa. Należą do nich metodologie skanowania UV, optyczne, molekularne i OMIC.
Dane z nadzoru publikowane od 2010 r., choć ograniczone, wykazały, że nie ma dowodów na zakażenie pasożytami odzwierzęcymi wysokiej jakości łososia atlantyckiego, morskiego pstrąga tęczowego, dorady, turbota, kulbina, halibuta atlantyckiego, karpia pospolitego i suma europejskiego. Nie znaleziono badań dla bursztynnika większego, pstrąga potokowego, suma afrykańskiego, węgorza europejskiego i sandacza. Anisakis pegreffii, A. simplex (ss) i Cryptocotyle lingua znaleziono w labraksie europejskim, tuńczyku błękitnopłetwym atlantyckim i/lub dorszu oraz w linach Pseudamphistomum truncatum i Paracoenogonimus ovatus hodowanych w otwartych przybrzeżnych klatkach lub stawach lub zbiornikach przepływowych.
Ryby hodowane w zamkniętych systemach akwakultury są wolne od pasożytów odzwierzęcych
Jest prawie pewne, że ryby hodowane w zamkniętych systemach akwakultury z recyrkulacją (RAS) lub w obiektach przepływowych z poborem filtrowanej wody i karmionymi wyłącznie paszą poddaną obróbce cieplnej, są wolne od pasożytów odzwierzęcych. Od czasu wydania ostatniej opinii EFSA metody wykorzystujące promieniowanie UV i sztuczne trawienie zostały dostosowane do norm ISO w celu wykrywania pasożytów u ryb, natomiast opracowano nowe technologie i metodologie skanowania UV, optyczne, molekularne i OMIC do wykrywania, wizualizacji, izolacji i/lub identyfikacja pasożytów odzwierzęcych u ryb. Zamrażanie i podgrzewanie w dalszym ciągu są najskuteczniejszymi metodami zabijania pasożytów w produktach rybołówstwa. W przypadku niektórych konkretnych produktów odpowiednia może być obróbka pod wysokim ciśnieniem. Impulsowe pole elektryczne jest obiecującą technologią, chociaż konieczne są dalsze prace rozwojowe. Zabiegi ultradźwiękowe nie przyniosły efektu. Tradycyjne solenie sardeli na sucho skutecznie inaktywowało Anisakis. Badania nad innymi tradycyjnymi procesami – suszeniem na powietrzu i podwójnym soleniem (soleniem w solance i soleniem na sucho) – sugerują, że anisakidy są skutecznie inaktywowane, ale potrzeba więcej danych dotyczących tych i innych pasożytów u większej liczby gatunków ryb i produktów, aby określić, czy procesy te zawsze są skuteczne. Kombinacje marynat z sardelami nie inaktywują skutecznie anisakidów. Produkty naturalne, olejki eteryczne i ekstrakty roślinne mogą zabijać pasożyty, ale brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa i organoleptyki. Opracowywane są zaawansowane techniki przetwarzania umożliwiające inteligentne patroszenie i przycinanie w celu usuwania pasożytów z ryb.
Przeczytaj także
Komisja Europejska ogłosiła projekt zmian w przepisach dotyczących Listeria monocytogenes w żywności gotowej do spożycia (RTE) oraz zaprasza do udziału w procesie konsultacji publicznej.
Rezolucja dotyczy nowelizacji rozporządzenia nr 853/2004 w odniesieniu do wymogów szczególnych dotyczących higieny w przypadku niektórych rodzajów mięsa, produktów rybołówstwa, produktów mlecznych i jaj
Badania wykazały, że zwiększenie temperatury przechowywania mrożonek może pomóc w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla bez ryzyka dla bezpieczeństwa lub konieczności zmiany składu produktu.