Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Czy mrożone produkty spożywcze można przechowywać w wyższej temperaturze (niż standard branżowy -18°C)? – na to pytanie odpowiedzi szukali eksperci z Campden BRI wraz z firmą Nomad Foods, którzy wspólnie przeprowadzili trwające 3 miesiące badanie.
Do najważniejszych kwestii należało to, czy jest to zgodne z prawem, a także zapewnienie, że produkty spożywcze pozostają bezpieczne i mają stałą jakość w wyższych temperaturach. Ponadto badacze chcieli sprawdzić, czy przechowywanie mrożonek w wyższych temperaturach może ułatwić zmniejszenie zużycia energii, prowadząc do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i oszczędności. Jeśli tak, to wyniki tego badania mogą mieć głęboki wpływ na całą branżę mrożonek, wspierając programy dekarbonizacji i zrównoważonego rozwoju.
Projekt i realizacja badania
Po potwierdzeniu, że wg obowiązujących przepisów prawnych istnieją przepisy uniemożliwiające odejście od standardowej w branży temperatury zamarzania wynoszącej -18°C, kolejnym krokiem było zaprojektowanie badania, które umożliwiłoby przetestowanie wpływu różnych temperatur zamrażania/przechowywania na bezpieczeństwo i jakość produktów w okresie przydatności do spożycia.
W opracowanym badaniu pilotażowym wykorzystano cztery temperatury zamrażania (od -18°C do -9°C), które zastosowano do dziewięciu produktów, w tym drobiu, ryb w panierce, ryb naturalnych, warzyw, produktów roślinnych i pizzy. W ramach analizy przeprowadzonej na przestrzeni trzech miesięcy przechowywania zbadano wpływ na osiem kluczowych obszarów, w tym bezpieczeństwo żywności, teksturę, odżywianie, jełczenie oksydacyjne, utratę wilgoci, opakowanie, straty sensoryczne i energetyczne.
Badanie wykazało, że na każde 3 stopnie Celsjusza wzrostu temperatury następuje spadek zużycia energii przez zamrażarkę o 10-11%
Wyniki trzymiesięcznego badania pilotażowego wykazały, że zwiększenie temperatury przechowywania zamrożonego o 3°C może zmniejszyć zużycie energii przez zamrażarkę o ponad 10% (w porównaniu do stosowania -18°C), bez uszczerbku dla bezpieczeństwa produktu lub wartości odżywczej produktu, ani nie wywierając żadnego zauważalnego wpływu wpływ na konsystencję lub smak.
Od tego czasu badanie zostało rozszerzone, aby objąć pełny 18-miesięczny okres przydatności do spożycia szeregu różnych produktów. Jeśli podobne wyniki się utrzymają, mogą stanowić ogromną szansę dla branży mrożonek – do przyjęcia wyższych temperatur przechowywania, zmniejszenia kosztów energii i śladu węglowego, przy jednoczesnym dalszym zapewnianiu konsumentom bezpiecznej, wysokiej jakości i pożywnej żywności.
Źródło: https://www.campdenbri.co.uk/case/frozen-foods-storage-opportunities.php
Przeczytaj także
Specjaliści z Argentyny opracowali innowacyjną metodę, która w naturalny i przyjazny dla środowiska sposób chroni owoce i warzywa przed zepsuciem.
Po wycofaniu produkty zawierające F-gazy nie będą już dopuszczone do sprzedaży na rynku UE od 2050 r. Dotyczy to niektórych typów lodówek i klimatyzatorów.
Ochrona środowiska i wymierne korzyści finansowe zachęcają firmy z branży opakowaniowej do podążania w kierunku zeroemisyjności – wynika z obserwacji stowarzyszenia Natureef, które zrzesza liderów z branży opakowaniowej, recyklingu oraz produkcji żywności.