Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W miarę jak przemysł roślinnych alternatyw produktów mleczarskich mleczarski kontynuuje wprowadzanie innowacji w zakresie mleka roślinnego, obejmuje on również biotechnologię, a mianowicie precyzyjną fermentację i hodowlę komórkową, w celu tworzenia produktów, które lepiej odtwarzają smak, aromat, wartości odżywcze i funkcjonalność mleka pochodzenia zwierzęcego. Sukcesy technologiczne, regulacyjne i komercyjne z ostatnich dziesięciu lat dobrze wróżą przyszłości roślinnych alternatyw produktów mlecznych.
Firma Helikon Consulting udostępniła nam raport, którego treść prezentujemy poniżej.
Roślinne alternatywy mleka są coraz popularniejsze i bardziej różnorodne
Roślinne zamienniki produktów mlecznych są obecnie dostępne w wielu różnorakich odsłonach (sojowe, owsiane, kokosowe, na bazie grochu czy orzechów), a wielkość ich sprzedaży rośnie, pomimo tego, że są one średnio dwukrotnie droższe niż mleko krowie (2,97 USD/l). vs 1,63 USD/l), jak pokazano na wykresie poniżej. Według danych przedstawionych przez zajmującą się badaniem rynku firmę SPINS całkowita sprzedaż roślinnych alternatyw mleka w Stanach Zjednoczonych wzrosła w 2022 r. o 6,4% i osiągnęła wartość 2,3 mld USD, przy czym w przypadku niektórych podkategorii tempo wzrostu było jeszcze większe. Aktualnie najpopularniejszymi produktami tego typu są napoje migdałowe i owsiane (sprzedaż detaliczna na poziomie, odpowiednio, 1,2 mld i 527 mln USD), przy czym te drugie stanowią jednocześnie najszybciej rosnącą kategorię (51% na przestrzeni 52 tygodni do czerwca 2022 r.). Za nimi plasują się napoje na bazie grochu, w przypadku których odnotowano wzrost o 27% – do 60 mln USD.
Produkcja roślinnych zamienników mleka rozpoczyna się zwykle od fizycznej degradacji surowca roślinnego (np. poprzez mielenie na mokro albo na sucho). W tym celu materiał roślinny jest wstępnie moczony bądź suszony, nierzadko z udziałem enzymów prowadzących degradację biochemiczną. Po procesie mielenia cząstki, frakcje nierozpuszczalne i inne niepożądane składniki są usuwane za pomocą filtracji lub odwirowywania. Następnie surowiec poddawany jest homogenizacji i sterylizacji w celu przedłużenia jego trwałości. Na koniec dodawane są do niego gumy, oleje, substancje słodzące i inne składniki, których zadaniem jest poprawa właściwości organoleptycznych i funkcjonalnych gotowego produktu.
Wykorzystanie nowych surowców i metod obróbki poprawia jakość zamienników mleka
Jednym z głównych wyzwań dla producentów roślinnych alternatyw mleka jest poprawa ich właściwości odżywczych, zwłaszcza zawartości białka. Wiele rodzajów takich produktów, z wyjątkiem napojów sojowych, ma niższą zawartość białka w porównaniu z mlekiem krowim pochodzenia zwierzęcego, co pokazano na poniższym wykresie. Na przykład napój sojowy Silk Original i mleko krowie zawierają ok. 8 g białka na porcję 8 uncji, podczas gdy napój migdałowy Silk zawiera ok. 1 g na porcję. Niektóre firmy sięgają po alternatywne surowce do produkcji napojów roślinnych o wyższej zawartości białka. Np. Ripple Foods i NotMilk, obie firmy wytwarzają mleko grochowe z odpowiednio 8 i 4 g na porcję 8 uncji. Firmy mogą również zwiększać wartość odżywczą swoich produktów poprzez zmianę procesu produkcyjnego. Na przykład firma Oatly opatentowała proces konserwacji bardziej rozpuszczalnego błonnika z owsa, którego używają do produkcji swojego napoju.
Niemniej istotnym problemem, z którym zmagają się producenci zamienników mleka, jest brak niektórych właściwości funkcjonalnych tego typu produktów, takich jak zdolność do wytwarzania piany czy gładka tekstura – charakterystycznych dla mleka krowiego. W rezultacie wiele producentów napojów roślinnych polega na dodawaniu olejów, gum i emulgatorów ( np. oleju słonecznikowego, oleju rzepakowego, gumy gellan i karagenu) w celu nadania gładkiej, kremowej konsystencji i poprawy pienienia, co jest powszechnie stosowane dla „baristycznych” wersji marek napojów roślinnych. Niektóre z tych składników są jednak odrzucane przez niektórych konsumentów, którzy są zmęczeni wysoko przetworzoną żywnością. Często składniki te zwiększają zawartość cukru bądź tłuszczu w produkcie, nie podnosząc przy tym jego wartości z punktu widzenia żywieniowego. Proces mielenia HydroRelease firmy Elmhurst 1925 eliminuje potrzebę stosowania takich składników w napojach orzechowym i owsianym, włączając krok promujący żelowanie skrobi, co skutkuje bardziej kremowym produktem.
Branża napojów roślinnych stale ewoluuje, a wraz z nią przepisy prawne
Branża roślinnych alternatyw dla mleka rośnie, a wraz z jej rozwojem zmieniają się przepisy prawne dotyczące tego rodzaju produktów. Niektóre firmy zaczęły eksperymentować z mieszaniem różnych rodzajów surowców roślinnych lub tworzeniem produktów hybrydowych składających się z napoju roślinnego i mleka krowiego w celu optymalizacji pod kątem różnych właściwości odżywczych, funkcjonalnych i organoleptycznych. Ponadto nowe technologie przetwarzania mogą pomóc w rozwoju nowego, ulepszonego napoju roślinnego.
Jeśli chodzi o regulację statusu prawnego napojów roślinnych, amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) sporządziła wstępną wersję dokumentu, w którym zaleca znakowanie produktów odbiegających pod względem odżywczym od tradycyjnego mleka w sposób, który pozwoli konsumentom na podejmowanie świadomych decyzji zakupowych.
Białko i tłuszcze zwierzęce mogą być wytwarzane przez mikroorganizmy
Mleko oparte na precyzyjnej fermentacji wykorzystuje drobnoustroje do produkcji składników – przede wszystkim kazeiny, serwatki i w znacznie mniejszym stopniu tłuszczu mlecznego – które są podobne lub identyczne z tymi, które znajdują się w mleku pochodzenia zwierzęcego. Białka serwatkowe ( np. beta-laktoglobulina, laktoferyna) stanowią około 20% całkowitego białka w mleku krowim , podczas gdy białka kazeinowe stanowią pozostałe ~80%. Kazeina odpowiada dodatkowo za charakterystyczny biały wygląd mleka, kremowość, zdolność do pienienia się i serowatości. Inne odżywcze i bioaktywne składniki mleka obejmują: laktozę, przeciwciała, czynniki wzrostu, hormony i mikroflorę.
Proces precyzyjnej fermentacji zasadniczo składa się z 1) inżynierii genetycznej drobnoustroju w celu wytworzenia docelowej cząsteczki, 2) zwiększenia skali fermentacji oraz 3) ekstrakcji i oczyszczenia docelowej cząsteczki. Precyzyjna fermentacja była wcześniej stosowana zarówno w zastosowaniach farmaceutycznych, jak i spożywczych, w tym w przemysłowej produkcji insuliny i podpuszczki (mieszaniny enzymów stosowanej w produkcji sera). W ramach alternatyw mleka bez składników pochodzenia zwierzęcego precyzyjna fermentacja jest stosowana głównie do produkcji białek mleka dla różnych alternatywnych produktów, zwłaszcza zamienników mleka i sera, dwóch najczęściej spożywanych produktów mlecznych w USA .
Kazeina i białka serwatkowe głównym przedmiotem zainteresowania przemysłu fermentacji precyzyjnej
Pierwszym przedsiębiorstwem, które wprowadziło na rynek proteiny mleczne niepochodzące od zwierząt była kalifornijska firma Perfect Day założona w 2014 r. Białko serwatkowe oferowane przez Perfect Day wytwarzane jest przez niepatogenne grzyby Trichoderma reesei – powszechnie stosowane w produkcji przemysłowej – i od 2019 r. cieszy się statusem GRAS nadanym przez FDA. Od tego czasu białko serwatkowe Perfect Day było stosowane w wielu różnych produktach spożywczych, w tym w alternatywnych produktach mlecznych, takich jak: Very Dairy, Cowabunga Nestlé, napojach Bored Cow od Tomorrow Farms i Strive FREEmilk, wszystkie wprowadzone w 2022 r. Warto zauważyć, że Bored Cow i Strive FREEMilk kosztują ~ 6-7 USD/litr, co jest porównywalne z kosztem mleka makadamia (5-6 USD/litr), jak pokazano na wykresie powyżej.
Izraelska firma ReMilk również koncentruje się na białku serwatkowym, ale zamiast tego wykorzystuje Pichia pastoris, drożdże powszechnie stosowane w przemysłowej produkcji białek, jako organizm produkcyjny. W porównaniu z Trichoderma reesei rozwój szczepu w Pichia pastoris może być łatwiejszy i mniej czasochłonny. W lutym 2023 r. firma ogłosiła, że jej rekombinowane białko serwatkowe otrzymało zgodę organów regulacyjnych w Singapurze, a także list od FDA potwierdzający status białka GRAS. Remilk koncentruje się obecnie na zwiększeniu skali fermentacji we współpracy z CMO; ostatecznie planuje zbudować własny pełnowymiarowy zakład fermentacyjny o powierzchni 70 tys. m2, który ma być jednym z największych na świecie.
Oczekuje się, że All G Foods z siedzibą w Australii i Phyx44 Labs z siedzibą w Indiach wprowadzą produkty na rynek w latach 2024/2025. Wszystkie wolne od zwierząt roślinne produkty firmy G Foods będą precyzyjną kazeiną lub białkiem serwatki pochodzącym z fermentacji i będą sprzedawane pod nazwą „ Milkcell ”. Phyx44 Labs skupi się na opracowaniu precyzyjnie fermentowanego tłuszczu mlecznego, który odróżni go od wielu innych firm zajmujących się precyzyjną fermentacją, o więcej niż białka serwatki i kazeinę.
Dwie firmy stosujące precyzyjną fermentację do produkcji białek mleka dla niemowląt to nowojorska firma Helaina i południowoafrykańska De Novo Foodlabs (dawniej De Novo Dairy), założone odpowiednio w 2019 i 2021 r. De Novo Foodlabs planuje wprowadzić na rynek swój pierwszy produkt, precyzyjnie sfermentowaną laktoferynę, w 2023 r. Laktoferyna jest kluczowym składnikiem zarówno mleka ludzkiego, jak i krowiego oraz ma właściwości przeciwbakteryjne i immunomodulujące. TurtleTree odniósł również sukces w produkcji laktoferyny; Precyzyjna laktoferyna oparta na fermentacji firmy TurtleTree ma być dostępna na rynku w czwartym kw. 2023 r.
Mleko komórkowe pozyskiwane in vitro
Mleko komórkowe odnosi się do alternatywnych produktów mlecznych wytwarzanych poprzez hodowlę in vitro komórek sutka, które są odpowiedzialne za syntezę mleka. W tym celu komórki sutka są pobierane za pomocą biopsji i hodowane w warunkach laboratoryjnych w obecności składników odżywczych i czynników wzrostu, które stymulują produkcję i wydzielanie składników mleka (tj. laktozy, tłuszczu mleka, białek mleka, takich jak kazeina) do podłoża hodowlanego. Następnie zbiera się pożywkę stosowaną do hodowli komórek sutka, zawierającą wodne i tłuszczowe składniki mleka, które mogą zostać poddane dalszemu oczyszczaniu/przetwarzaniu przed wykorzystaniem komercyjnym. Wiele firm, w tym Biomilq i Opalia Foods, opisują zastosowanie bioreaktorów zawierających oddzielne przedziały dla komórek sutka i pożywek hodowlanych, co upraszcza pozyskiwanie mleka. W porównaniu z napojem roślinnym i precyzyjnie fermentowanym, mleko komórkowe może lepiej odzwierciedlać złożony skład chemiczny, wartość odżywczą i właściwości organoleptyczne mleka pochodzenia zwierzęcego.
Rozwój produktów na bazie mleka komórkowego
Choć mleko komórkowe nie jest aktualnie dostępne komercyjnie, liczne start-upy skupiają się na rozwijaniu opartej o hodowle komórkowe technologii. W kwietniu 2022 r. izraelska firma Wilk została pierwszą tego typu spółka publiczną. Przedsiębiorstwo uzyskało w Stanach Zjednoczonych patent na opracowany przez siebie proces produkcji mleka komórkowego i z powodzeniem wytwarza ludzką laktoferynę. Wilk opracował również pierwszy na świecie jogurt zawierający pozyskany komórkowo tłuszcz mleczny i zamierza dążyć do zastąpienia swoim produktem tłuszczów roślinnych stosowanych w mlekach modyfikowanych dla niemowląt. Wspomniana wcześniej firma TurtleTree, poza metodami fermentacji precyzyjnej, rozwija również technologie in vitro w celu hodowli komórek gruczołu mlekowego.
Inne przedsiębiorstwa zainteresowane metodami komórkowymi to amerykański Biomilq i kanadyjska Opalia. W 2021 r Biomilq ogłosił zakończoną sukcesem próbę otrzymania ludzkiego mleka w laboratorium. Choć produkt amerykańskiej firmy nie jest identyczny z kobiecym mlekiem (nie zawiera on m.in. charakterystycznych przeciwciał i mikroorganizmów), to przewyższa on pod względem wartości odżywczej komercyjnie dostępne mleka modyfikowane. Natomiast kanadyjska Opalia koncentruje się na wytwarzaniu metodami in vitro mleka krowiego i bazujących na nim produktów, które mają ujrzeć światło dzienne w 2028 r.
Branża zamienników mleka mierzy wysoko
Technologiczny, prawny i komercyjny sukces produktów alternatywnych dla mleka – pozyskiwanych z surowców roślinnych, metodami fermentacji precyzyjnej czy hodowli komórkowej – pozwala oczekiwać dalszego dynamicznego rozwoju branży. Coraz więcej firm stara się wykorzystać najnowsze zdobycze biotechnologii do wytwarzania mleka i jego składników bez udziału zwierząt, przy jednoczesnym zachowaniu charakterystycznych cech konwencjonalnego produktu. Wciąż trwają także starania o dostosowanie obowiązujących przepisów prawnych do nowych warunków panujących na rynku, co może przyczynić się do jeszcze szybszego wzrostu sektora zamienników mleka. Najważniejsze wyzwania, z którymi w najbliższej przyszłości będą musiały zmierzyć się przedsiębiorstwa z branży, to przede wszystkim zwiększenie skali produkcji metodami fermentacji precyzyjnej, opracowywanie i optymalizacja technologii pozwalających na pozyskiwanie tłuszczu mlecznego oraz masowa hodowla komórek gruczołu mlekowego. Ich przezwyciężenie otworzy drogę do dalszego rozwoju produktów alternatywnych o właściwościach jak najbardziej zbliżonych do konwencjonalnego mleka.
Źródło: https://www.helikonconsulting.com/insights/milk-alternatives-2023-state-of-the-industry
Przeczytaj także
Podczas gdy wzrost rynku detalicznego żywności pochodzenia roślinnego wyhamował w 2022 r. w porównaniu z 2021 r., zarówno wartość w EUR, jak i sprzedaż jednostkowa nadal rosła, co świadczy o dużym popycie konsumentów na te produkty pomimo tych wyzwań.
Zapotrzebowanie na białka roślinne jest zaspokajane głównie przez białka sojowe. Jednak zapotrzebowanie na alternatywy niemodyfikowane genetycznie jest bardzo duże. Obecnie jest ono pokrywane głównie przez białka grochu, choć w przyszłości można by również skuteczniej wykorzystać ziemniaka. Optymalizacja przetwarzania pozwala na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie surowców roślinnych. Wirówki przemysłowe, takie jak dekantery Flottweg, pomagają wykorzystać te cenne zasoby.
Chociaż światowy rynek zamienników nabiału już od kilku lat konsekwentnie rośnie, to wciąż jest na stosunkowo wczesnym etapie rozwoju.