Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Amerykańskie biuro Centers for Disease Control and Prevention (Centrum kontroli i zapobiegania chorobom) potwierdza, że chociaż surowe mleko i ser spożywane są przez mniej niż 5% ludności Stanów Zjednoczonych, to według raportu (CDC), te niepasteryzowane produkty wywołują aż 96% chorób spowodowanych zakażonymi produktami mlecznymi. Obliczono, że niepasteryzowane produkty mleczne powodują 840 razy więcej zachorowań i 45 razy więcej przypadków hospitalizacji, niż produkty pasteryzowane.
Rosnąca popularność surowych produktów mlecznych - obawy
Wraz z rosnącą popularnością produktów organicznych i naturalnych (jak najmniej przetworzonych), wzrasta popularność mleka niepasteryzowanego, wzbudzając jednocześnie obawy o zdrowie publiczne. Wynika to z faktu, że wbrew wielu przekonaniom, produkty naturalne wcale nie musza być bezpieczniejsze. Dowodem tego, są wyższe wskaźniki występowania chorób pokarmowych, związanych ze spożyciem niepasteryzowanych produktów mlecznych.
Źródła zakażeń
Naukowcy twierdzą, że choroby, związane ze spożyciem surowego mleka krowiego i serów, spowodowane są zanieczyszczeniem E.coli w tym toksyną Shiga, bakteriami Salmonella spp., Listeria monocytogenes i Campylobacter spp. Do potwierdzenia tego wykorzystano publicznie dostępne dane. W Stanach Zjednoczonych ze spożyciem mleka powiązano około 760 przypadków zachorowań rocznie i 22 hospitalizacje, przeważnie wynikające z zanieczyszczenia Salmonella spp. i Campylobacter spp. Wraz ze wzrostem spożycia niepasteryzowanych produktów mlecznych, zauważono stały wzrost występowania zachorowań.
Niepokojący trend
Konsumpcja produktów z mleka niepasteryzowanego stale rośnie i pomimo spadku spożycia mleka w Stanach Zjednoczonych łacznie, ostatnie badania wskazują, że w ciągu ostatnich 15 lat liczba zachorowań związanych z niepasteryzowanymi produktami mleczarskimi wzrosła. Biorąc pod uwagę, że mniej stanów zabrania sprzedaży mleka niepasteryzowanego, niż w przeszłości oraz jest zwiększona dostępność tych produktów, wzbudza to obawy związane ze zdrowiem publicznym, szczególnie dlatego, że konsumentami surowego mleka są również dzieci.
Po przeanalizowaniu wszystkich tych czynników, autorzy stwierdzili, że częstość występowania tych chorób wzrasta stale wraz ze wzrostem spożycia niepasteryzowanego mleka, co prawdopodobnie wiąże się z salmonellozą i kampylobakteriozą.
Źródła:
Quality Assurance & Food Safety; Study proves raw milk, cheese unsafe: cause extreme proportion of foodborne illnesses
Przeczytaj także
Obserwując trendy na rynku spożywczym z ubiegłych lat, niewątpliwie można stwierdzić, że nasz rodzimy rynek podąża za trendami płynącymi z Zachodu. Czy tak samo będzie w tym przypadku?
Zgodnie z danymi zebranymi przez National Institutes of Health (USA), około 65% osób dorosłych na całym świecie ma problemy związane z przyswajaniem laktozy zawartej w mleku.