Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Mniejsza różnorodność
Wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Hiszpanii dowodzą, że mikroplastik wpływa negatywnie na skład mikroorganizmów zasiedlających ludzki przewód pokarmowy. Spożycie mikrocząsteczek politereftalanu etylenu (PET), który powszechnie stosowany jest w przemyśle żywnościowym, zmniejsza różnorodność mikrobioty jelitowej, obniżając ilość bakterii pożytecznych z punktu widzenia zdrowotnego, a jednocześnie zwiększając liczebność drobnoustrojów o działaniu niekorzystnym dla organizmu.
Trawienie w warunkach fizjologicznych
Interdyscyplinarny zespół badaczy z Madrytu opracował protokół eksperymentalny symulujący trawienie mikroplastiku w warunkach fizjologicznych. Dzięki zastosowaniu opatentowanego modelu in vitro, naśladującego procesy enzymatyczne zachodzące w przewodzie pokarmowym, a także mikroskopii elektronowej i spektroskopii, możliwe było zaobserwowanie zmian struktury i kształtu mikrocząstek plastiku w trakcie jego przechodzenia przez jelito.
Nawet 5 gramów mikroplastiku tygodniowo
Pionierskie doświadczenia przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców pozwalają ocenić realny wpływ spożycia mikroplastiku na ludzki układ trawienny i bytujące w nim drobnoustroje. „Musimy poznać wpływ na organizm stosowanych przez nas w życiu codziennym materiałów i wiedzieć jakie wiążą się z tym konsekwencje”, podkreśla współautorka badań, dr María Victoria Moreno-Arribas. Według najnowszych szacunków człowiek może spożywać z żywnością i napojami od 0,1 do nawet 5 gramów mikroplastików tygodniowo.
Biotransformacja w przewodzie pokarmowym
Rezultaty badań pokazały również, że w przewodzie pokarmowym mikrocząstki PET mogą ulegać biotransformacji, przez co docierają do jego dalszych odcinków w postaci innej niż ta, w której zostały spożyte. „Wszystkie zaobserwowane przez nas mechanizmy i czynniki, które tak naprawdę dopiero zaczynamy poznawać, mogą mieć wpływ na pozostawanie mikroplastiku w ludzkim organizmie i potencjalną jego akumulację w narządach i tkankach”, podsumowuje dr Moreno-Arribas.
Przeczytaj także
ENVIROSCORE to system znakowania środowiskowego, który umożliwia łatwe rozpoznanie stopnia zrównoważenia środowiskowego żywności i napojów w punkcie sprzedaży. System pozwala firmom w prosty sposób mierzyć i komunikować wpływ ich produktów na środowisko i pomaga konsumentom wybierać bardziej zrównoważone produkty.
Organy zajmujące się ochroną konsumentów przed niebezpiecznymi produktami prawidłowo identyfikowały zagrożenia związane z wpływem plastiku na zdrowie konsumentów. NIK zwraca uwagę, że na razie zarówno w unijnym, jak i polskim prawodawstwie, nie określono dopuszczalnych poziomów mikrocząstek plastiku w wodzie pitnej i żywności, co uniemożliwia prowadzenie badań w tym zakresie.
Badania opublikowane pod koniec czerwca br. potwierdzają przypuszczenia, że owoce i warzywa nie są odporne na powszechne zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza mikroplastikami i że przenikają one do korzeni, a następnie zostają przeniesione do jadalnych części roślin.