Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Efekty już po kilku tygodniach
Spożywanie dużych ilości żurawiny na przestrzeni kilku tygodni może pozytywnie wpływać na zdrowie mózgu i obniżać „zły” cholesterol LDL. Takie wnioski płyną z opublikowanego niedawno podwójnie zaślepionego, randomizowanego, kontrolowanego badania klinicznego, które przeprowadził międzynarodowy zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, Holandii i Włoch. Naukowców wsparł Cranberry Institute – organizacja non-profit działająca na rzecz hodowców żurawiny.
Poprawa pamięci i obniżenie cholesterolu LDL
W badaniu wzięło udział 60 zdrowych osób dorosłych w wieku od 50 do 80 lat, które otrzymywały liofilizowaną żurawinę w ilości odpowiadającej jednej szklance świeżych owoców dziennie. Jak się okazało, interwencja wpłynęła na poprawę funkcjonowania i ukrwienia mózgu, lepsze wyniki w testach pamięci epizodycznej, a także obniżenie frakcji cholesterolu LDL, która może przyczyniać się do rozwoju miażdżycy.
Rola związków bioaktywnych
Według autorów przeprowadzone wcześniej badania wskazują, że wyższe spożycie flawonoidów – substancji bioaktywnych obecnych również w żurawinie – jest powiązane ze spowolnieniem utraty zdolności poznawczych i rozwoju demencji. Z kolei żywność zasobna w antocyjany i proantocyjany, inne występujące w niektórych owocach związki, może poprawiać funkcje kognitywne. Rezultaty przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół doświadczenia są jednymi z pierwszych, które dowodzą, że spożywanie żurawiny może mieć korzystny wpływ na zdrowie mózgu u ludzi.
„Punkt wyjścia do dalszych badań”
Interwencja żywieniowa w postaci suplementacji diety żurawiną nie wpłynęła na inne aspekty neurokognitywne, takie jak pamięć robocza czy funkcje wykonawcze. Jak jednak mówi współautor badania, dr David Vauzour, „płynące z naszego doświadczenia wyniki są bardzo obiecujące, biorąc pod uwagę, że w stosunkowo krótkim czasie 12 tygodni spożycie żurawiny przyczyniło się do znaczącej poprawy pamięci i funkcji neurologicznych”. Naukowiec podkreśla, że „stanowi to ważny punkt wyjścia do dalszych badań nad wpływem żurawiny na zdrowie układu nerwowego”.
Źródła:
Przeczytaj także
Na łamach czasopisma naukowego PloS Medicine ukazała się publikacja, która sugeruje, że picie kawy i herbaty jest związane z niższym ryzykiem rozwoju chorób naczyniowych mózgu i demencji.
Nie po raz pierwszy dowody naukowe sugerują, że istnieje związek między zdrowym sposobem żywienia a dłuższym życiem. Jednak nowa publikacja norweskich badaczy, oparta na dostępnym publicznie symulatorze online, pokazuje jak konkretne zmiany w diecie mogą przełożyć się na dodatkowe lata życia w długofalowej perspektywie.
Cukrzyca to choroba charakteryzująca się nadmiarem glukozy w krwiobiegu, który może powodować uszkodzenia wielu organów. Badania naukowców z Argentyny wskazują, że pochodne związków naturalnie występujących w wielu produktach roślinnych mogą przeciwdziałać niektórym ze skutków tego schorzenia.