Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (NIZP-PZH) dokonał kolejnej aktualizacji ogólnodostępnej „Bazy danych dotyczących izomerów trans w środkach spożywczych”.
Pełni ona funkcje informacyjno-edukacyjne, a korzystanie z jej zasobów umożliwia łatwy wgląd w asortyment produktów mogących być źródłem izomerów trans w diecie, które są uznanym czynnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, udarów czy cukrzycy typu 2. Od lat zalecenia żywieniowe wskazują na konieczność ograniczenia spożycia izomerów trans poniżej 1% energii z diety.
Aktualnie e-Baza obejmuje dane dla prawie 800 produktów z następujących 9 kategorii: koncentraty spożywcze (obiadowe), mleko i jego przetwory, produkty typu fast food, przekąski (chipsy, prażynki, chrupki), środki spożywcze specjalnego przeznaczenia (produkty dla niemowląt i małych dzieci na bazie mleka oraz produkty zbożowe przetworzone dla niemowląt i małych dzieci), tłuszcze roślinne, wyroby cukiernicze i ciastkarskie oraz ziarna zbóż i produkty zbożowo-mączne. Każda kategoria jest podzielona dodatkowo na kilka podkategorii i grup produktów.
Zachęcamy do korzystania z e-Bazy!
Źródło: IJHARS
Przeczytaj także
Sposób w jaki się odżywiamy może mieć duży wpływ na zmiany klimatu, które są coraz bardziej odczuwalne. Według najnowszych badań aż 74% Polaków przeszło na zrównoważoną dietę i włączyło do jadłospisu norweskie ryby i owoce morza. Dzięki temu ich codzienne wybory są korzystne dla zdrowia oraz stanu środowiska naturalnego.
Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o aktualizację swojej poprzedniej opinii w sprawie niklu w żywności i wodzie pitnej, uwzględniając nowe dane dotyczące występowania, zaktualizowane wytyczne dotyczące dawki referencyjnej (BMD) oraz nowo dostępne informacje naukowe.
Komisja opublikowała swój wniosek określający limity połowowe dla zasobów rybnych w Atlantyku i Morzu Północnym na rok 2021.