Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Komisja opublikowała swój wniosek określający limity połowowe dla zasobów rybnych w Atlantyku i Morzu Północnym na rok 2021.
Zgodnie z opinią naukową Komisja Europejska przedstawiła wniosek określający 23 całkowite dopuszczalne połowy (TAC). W odniesieniu do 13 poławianych zasobów rybnych Komisja proponuje zmniejszenie kwoty połowowej, natomiast w odniesieniu do ostroboka pospolitego w wodach iberyjskich i soli w cieśninie Kattegat proponuje zwiększyć ją odpowiednio o 5 proc. i 12 proc. Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: "Dzisiejszy wniosek jest wyrazem naszego zaangażowania w ochronę bioróżnorodności na morzu, która jest podstawą rozwoju naszych społeczności przybrzeżnych. Naukowcy namawiają nas do ustanowienia niższych limitów połowowych dla wielu z naszych zasobów, a my stosujemy się do tej rady. Ustanowienie odpowiedzialnych limitów połowowych sprawi, że nasze ekosystemy będą zdrowe, a sektor rybołówstwa będzie rentowny, nawet w obliczu krótkoterminowych cięć. Jest to nasza zasada przewodnia również w negocjacjach z naszymi międzynarodowymi partnerami".
Cztery całkowite dopuszczalne połowy (TAC) są przekazywane państwu członkowskiemu, a cztery nie odbywają się zgodnie z rokiem kalendarzowym (np. sardela, szprot) i są już ustalone na czerwiec 2021 r. lub oczekują na opinię naukową w przyszłym roku. Komisja proponuje również kontynuację istniejących środków ochronnych w celu zagwarantowania, że ilość dorsza w cieśninie Kattegat powróci do bezpiecznych poziomów. Zgodnie z opinią otrzymaną przez Międzynarodową Radę Badań Morza (ICES), zgodnie z którą nie powinno się prowadzić ukierunkowanych połowów tego stada, Komisja ustanowi kwotę połowową wyłącznie dla przyłowów.
Wniosek obejmuje również całkowite dopuszczalne połowy, które zostaną ustalone we współpracy z państwami spoza UE, takimi jak Wielka Brytania i Norwegia. W odniesieniu do wielu z tych stad nadal trwają międzynarodowe konsultacje, podobnie jak negocjacje w sprawie przyszłego partnerstwa między UE a Wielką Brytanią, w tym w zakresie rybołówstwa, w związku z czym odpowiednie TAC są ustalane pro memoria w oczekiwaniu na wynik negocjacji. Na podstawie tego wniosku ministrowie rybołówstwa UE ustalą na posiedzeniu Rady w dniach 15-16 grudnia ostateczne limity połowowe, które będą obowiązywać od dnia 1 stycznia 2021 r. Więcej informacji znajduje się w komunikacie prasowym.
Źródło: KE
Przeczytaj także
Główny Lekarz Weterynarii przypomina, że stosowanie produktów leczniczych w ramach tzw. kaskady powinno odbywać się wyłącznie na zasadach określonych w rozporządzeniu.
Niezgodne z prawem przywłaszczanie sobie praw własności intelektualnej przez podmioty chińskie jest wyzwaniem dla wielu przedsiębiorców, z tego też powodu wiele wschodzących polskich marek nie decyduje się na wprowadzenie swojej działalności na rynek chiński. Nie jest też dla polskich przedsiębiorców jasne, jak poruszać się po zasadach ochrony znaków towarowych w Chinach.
W piątek 23.10. Parlament Europejski nie zgodził się na zakaz stosowania nazw typu „wegańskie burgery” na produktach bezmięsnych. Przyjęto natomiast bardziej restrykcyjne wymogi znakowania analogów produktów nabiałowych.