Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Nowe badania laboratoryjne dowodzą, że produkty wysokobiałkowe moją skutecznie przeciwdziałać nieświeżemu oddechowi.
Nieoczekiwane właściwości
„Żywność wysokoproteinowa jest w tej chwili bardzo modna. Ludzie chcą jeść więcej białka”, mówi współautor badania, prof. Sheryl Barringer z Uniwersytetu Stanu Ohio w Stanach Zjednoczonych. „Nieoczekiwanie okazuje się, że możliwe byłoby opracowanie produktu wysokobiałkowego, który – poza oświadczeniami żywieniowymi – mógłby być reklamowany jako odświeżający oddech”.
Lotne związki siarki
W ramach przeprowadzonych eksperymentów naukowcy umieszczali w szklanych butelkach jednakowe ilości czosnku, który wydziela lotne związki siarki o nieprzyjemnym zapachu w stężeniu odczuwalnym przez ludzki węch. Do czosnku dodawano różne produkty, a następnie, za pomocą spektrometrii mas, porównywano ilość uwolnionych w powietrzu substancji przed i po interwencji.
Białka najbardziej efektywne
Otrzymane przez badaczy rezultaty pokazały, że wyjątkowo skuteczny okazał się jogurt, który pozwalał na 99% redukcję nieprzyjemnie pachnących substancji wydzielanych przez surowy czosnek. Dodatek samego tłuszczu, białka bądź wody z jogurtu również przynosił podobny skutek, choć w przypadku tej ostatniej uzyskany efekt był najsłabszy. Jeżeli chodzi o frakcję lipidową, to najskuteczniejszy w ograniczaniu zapachu czosnku był tłuszcz maślany. Natomiast białka – mleczne, serwatkowe i kazeinowe – wykazywały podobną efektywność, najprawdopodobniej dzięki wiązaniu substancji lotnych zanim miały one szansę przedostać się do powietrza. Najlepszy wynik zaobserwowano po zastosowaniu kompleksu kazeiny micelarnej z białkiem serwatki.
Innowacyjne produkty
„Wiadomo, że białka wiążą substancje smakowe, co często uważane jest za ich cechę negatywną, np. w przypadku wysokoproteinowych produktów, które są mniej atrakcyjne pod względem smakowym. W tym kontekście jednak można uznać to za zaletę”, mówi prof. Barringer. Rezultaty amerykańskiego zespołu otwierają drzwi do dalszych badań nad wykorzystaniem białek w celu opracowywania innowacyjnych produktów służących zwalczaniu nieświeżego oddechu.
Źródła:
Przeczytaj także
Według nowego raportu opublikowanego przez Good Food Institute (GFI) rządy europejskich krajów zainwestowały łącznie prawie pół miliarda euro w rozwój zrównoważonych źródeł białka.
Zawartość białka w próbkach żywności, jest jednym z głównych parametrów oceny jakości danego produktu. Metoda Dumasa jest uznaną metodą w wielu rozwiniętych krajach, zapewniając szybszy rozwój laboratoriów oraz dającą możliwości analizy większej ilości próbek w tym samym czasie.
Zapotrzebowanie na białka roślinne jest zaspokajane głównie przez białka sojowe. Jednak zapotrzebowanie na alternatywy niemodyfikowane genetycznie jest bardzo duże. Obecnie jest ono pokrywane głównie przez białka grochu, choć w przyszłości można by również skuteczniej wykorzystać ziemniaka. Optymalizacja przetwarzania pozwala na jeszcze efektywniejsze wykorzystanie surowców roślinnych. Wirówki przemysłowe, takie jak dekantery Flottweg, pomagają wykorzystać te cenne zasoby.