Rejestracja do katalogu firm

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Bruksela ostrzega - Skandal jaj może obejmować już siedem krajów.

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności, Prawo Żywnościowe

Władze Holandii pod koniec lipca oświadczyły, że zamknęły farmy drobiu po znalezieniu wysokiego poziomu Fipronilu - środka owadobójczego zakazanego do użycia na zwierzętach gospodarskich ze względu na jego ryzyko występowania i niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego w partiach jaj.

Belgijska firma jest w trakcie dochodzenia jak powstał nielegalny środek zawierający Fipronil. Belgia wszczęła dochodzenie w czerwcu, ale jego wyniki nie zostały jeszce przekazane do EU. Niemcy, kóre importowały holenderskie jaja, rozpoczęły w lipcu własne dochodzenie.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen powiedziała dziś, że Holandia, Belgia i Niemcy ostrzegały inne kraje poprzez europejski system ostrzegania o bezpieczeńtwie żywności, że mogły wyeksportować do nich zanieczyszczone jaja.

Holandia ostrzegła Szwecję 4 sierpnia, a 6 sierpnia wysłała podobne ostrzeżenie do Szwajcarii. Miemcy ostrzegły 5 sierpnia Francję i UK.

"Sprawdzenie tego należy do decyzji szweckich, szwajcarskich i francuskich władz, ponieważ wszystkie te jaja można "śledzić" , powiedziała Itkonen.

W Holandii rolnicy ostrzegli, że narastający skandal może stać się jeszcze bardziej szkodliwy.

Reuters poinformował dzisiaj, że rzecznik holenderskiego lobby farmerów LTO powiedział, że skandal może zmusić władze do zlikwidowania milionów kurcząt.

 

Autor: FoodFakty

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn