Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Władze Holandii pod koniec lipca oświadczyły, że zamknęły farmy drobiu po znalezieniu wysokiego poziomu Fipronilu - środka owadobójczego zakazanego do użycia na zwierzętach gospodarskich ze względu na jego ryzyko występowania i niebezpieczeństwo dla zdrowia ludzkiego w partiach jaj.
Belgijska firma jest w trakcie dochodzenia jak powstał nielegalny środek zawierający Fipronil. Belgia wszczęła dochodzenie w czerwcu, ale jego wyniki nie zostały jeszce przekazane do EU. Niemcy, kóre importowały holenderskie jaja, rozpoczęły w lipcu własne dochodzenie.
Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen powiedziała dziś, że Holandia, Belgia i Niemcy ostrzegały inne kraje poprzez europejski system ostrzegania o bezpieczeńtwie żywności, że mogły wyeksportować do nich zanieczyszczone jaja.
Holandia ostrzegła Szwecję 4 sierpnia, a 6 sierpnia wysłała podobne ostrzeżenie do Szwajcarii. Miemcy ostrzegły 5 sierpnia Francję i UK.
"Sprawdzenie tego należy do decyzji szweckich, szwajcarskich i francuskich władz, ponieważ wszystkie te jaja można "śledzić" , powiedziała Itkonen.
W Holandii rolnicy ostrzegli, że narastający skandal może stać się jeszcze bardziej szkodliwy.
Reuters poinformował dzisiaj, że rzecznik holenderskiego lobby farmerów LTO powiedział, że skandal może zmusić władze do zlikwidowania milionów kurcząt.
Przeczytaj także
20 lipca br. do Komisji Europejskiej wpłynęło zgłoszenie dotyczące skażenia jaj i mięsa drobiowego, pochodzących z hodowli z Holandii i Belgii, związkiem o nazwie fipronil.
Zgodnie z doniesieniami Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) nowa odmiana bakterii z gatunku Salmonella początkowo wykryta w Grecji...