Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Czynniki wzrostu cen materiałów opakowaniowych
Wzrost kosztów energii, transportu i pracy doprowadzi do dalszego wzrostu cen opakowań do żywności w ciągu najbliższych 12 miesięcy, podobnie jak konflikt między Rosją a Ukrainą, wynika z raportu opublikowanego w marcu przez Rabobank.
Rosnąca sprzedaż e-commerce to kolejny czynnik wzrostu cen opakowań papierowych. Eksperci Rabobank przewidują, że koszty energii na opakowania papierowe wzrosną o 3,4%, a koszty produkcji wzrosną o 2,3% do 3,6%. Ceny kukurydzy wzrosły w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej, osiągając wartości dwukrotnie wyższe niż dwa lata temu. Skrobia kukurydziana jest podstawową substancją chemiczną do produkcji papieru w Ameryce Północnej.
Tektura falista
Ze względu na krótkoterminowe ograniczenia zdolności produkcyjnych i wzrost kosztów możliwy jest dwucyfrowy wzrost cen tektury falistej w 2022 r. Istnieje jednak duża podaż z projektów konwersji i projektów od podstaw, które mają pojawić się online począwszy od 2023 r. Przyniesie to pewną ulgę producentom żywności przed wieloletnią inflacją, jednocześnie potencjalnie wywierając presję na marże producentów tektury falistej – uważają autorzy raportu.
Tworzywa sztuczne
Zdarzenia pogodowe, awarie infrastruktury, COVID-19 i niedobory siły roboczej powodują wzrost kosztów opakowań z tworzyw sztucznych. Ceny głównych żywic opakowaniowych, w tym politereftalanu etylenu (PET), wzrosły w 2021 r. o 26 centów za funt, czyli o 49%. Wojna rosyjsko-ukraińska kontynuowała presję, a regionalne ceny PET wzrosły o 20 funtów za funt w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku.
Aluminium
Ceny aluminium wzrosły w ciągu ostatnich dwóch lat o ponad 40%. Według Rabobanku ten rok może przynieść jeszcze wyższe ceny i potencjalny niedobór podaży puszek aluminiowych. Rosnące koszty energii wpływają na łańcuch dostaw opakowań szklanych. Rabobank spodziewa się napiętej podaży, zwłaszcza dla winnic, gorzelników i browarów rzemieślniczych, przez najbliższe 12 miesięcy.
Sektor znajduje się w opałach kryzysu energetycznego
Chociaż całkowity wpływ kryzysu na Ukrainie na europejski przemysł opakowań papierowych jest dopiero widoczny, z pewnością jego wpływ na podaż i cenę energii jest duży. Wpływ cen jest już odczuwalny, co budzi obawy nie tylko o ceny opakowań papierowych, ale także o zakłócenia w dostawach papieru opakowaniowego, które mogą następnie doprowadzić do niedoboru opakowań papierowych.
Energochłonny sektor zależnych od rosyjskiego gazu
Produkcja papieru opakowaniowego to energochłonny przemysł, który zużywa energię zarówno w postaci prądu, jak i paliwa. Dotyczy to zwłaszcza produkcji gatunków pochodzących z recyklingu, których udział w Europie jest znaczący. Na przykład w segmencie tektury falistej gatunki z recyklingu stanowią około 80% całkowitej produkcji europejskiej; a przy stabilnej sytuacji rynkowej energia stanowi około jednej trzeciej kosztów produkcji.
Na początku 2022 roku ceny włókien i energii ustabilizowały się nieco po miesiącach wzrostów. Ale obecny kryzys w Ukrainie odwrócił kierunek tych zmian. Branża znajduje się w sytuacji, w której dla niektórych graczy bieżące koszty energii są wyższe niż pełna cena sprzedaży tektury rok temu. Lwia część europejskich zdolności produkcyjnych papieru opakowaniowego znajduje się w krajach silnie uzależnionych od rosyjskiego gazu.
Czy grozi nam zmniejszenie dostępności opakowań papierowych?
Obecne ceny energii sprawiają, że produkcja papieru jest ekonomicznie nieopłacalna. Na początku marca duzi producenci ogłaszali przestoje w produkcji z powodu wysokich cen energii.
Bezpieczeństwo dostaw jest teraz głównym celem, a firmy papiernicze nadal płacą wysokie ceny, nawet jeśli są zabezpieczone. Wszystko to sprawia, że dalsze podwyżki cen papieru są nieuniknione. W marcu 2022 r. producenci papieru po kolei ogłaszali podwyżki cen od 100 do 150 euro za tonę metryczną. Te podwyżki cen z dużym prawdopodobieństwem zostaną zaakceptowane przez producentów pudełek, a następnie przez odbiorców, aby uniknąć ryzyka niedoboru opakowań papierowych (pudełek) z powodu przestojów. Europa nie jest tak naprawdę uzależniona od eksportu opakowań kartonowych z Rosji, Ukrainy czy Białorusi. Rosja eksportuje do Europy około 200 000 ton metrycznych tektury falistej, ale te ilości mogą potencjalnie zostać zrekompensowane zwiększeniem zdolności produkcyjnych w Europie i reszcie świata.
Podaż i ceny innych surowców, a także wyzwania związane z transportem i logistyką, przyczyniają się do negatywnych perspektyw krótkoterminowych. Zmiany te powodują presję na marże producentów opakowań papierowych i nieuchronnie doprowadzą do wzrostu cen opakowań papierowych. Te wzrosty z kolei wywrą dodatkową presję cenową w już napiętym łańcuchu dostaw.
Przeczytaj także
To, ile odpadów uda się przetworzyć zamiast wywieźć do spalarni lub na wysypisko zależy od tego, jak skutecznie każdy z nas segreguje zużyte opakowania. Z kolei codzienna segregacja zależy w dużym stopniu od informacji, którą możemy znaleźć na opakowaniu.
Jako społeczeństwo w dużej mierze zdążyliśmy przyzwyczaić się do codziennych wyzwań związanych z życiem w okresie pandemii koronawirusa. Do funkcjonowania w warunkach obostrzeń sanitarnych, restrykcji gospodarczych i stale zmieniającego się wraz z nimi otoczenia prawnego musiały dostosować się także przedsiębiorstwa. Jako przetwórcy, wciąż mamy jednak problem z zaakceptowaniem nowej rzeczywistości na rynku tworzyw sztucznych. Niestety, wygląda na to, że cenowa pandemia zagości z nami na dłużej.
Analizy przewidują silny wzrost globalnego rynku identyfikowalności żywności, ponieważ konsumenci domagają się coraz większej transparentności odnośnie produktów spożywczych po COVID-19.