Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Konsekwencje wojny w Ukrainie
Światowe ceny żywności osiągnęły w marcu 2022 najwyższy poziom od 32 lat, podaje Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). „W dużej mierze” jest to konsekwencja wojny w Ukrainie, która przyczyniła się do wzrostu cen olejów roślinnych i zbóż. Wartość opracowywanego przez FAO indeksu cen żywności wyniosła w trzecim miesiącu 2022 r. 159,3 punkty, czyli o 12,6% więcej w stosunku do lutego i najwięcej od początku powstania indeksu w 1990 r.
Oleje roślinne, zboża i mięso
FAO wyjaśnia, że „ogromny skok” cen żywności spowodowany jest przede wszystkim zdrożeniem olejów roślinnych, mięsa i zbóż, ale również cukru oraz produktów mlecznych, których ceny „znacząco” wzrosły. Na szczególną uwagę zasługuje sytuacja na rynku zbóż, której pogorszenie w dużej mierze wynika z inwazji Rosji na Ukrainę 24 lutego br. Obydwa te kraje należą do największych światowych eksporterów pszenicy, jęczmienia czy kukurydzy, łącznie odpowiadają także za 52% globalnej sprzedaży oleju słonecznikowego. Indeks cen zbóż FAO wyniósł w marcu 2022 średnio 170,1 punktów, co oznacza wzrost o 17,1% względem poprzedniego miesiąca i stanowi historyczny rekord.
Niepokojąca sytuacja na rynku pszenicy
Perturbacje spowodowane wojną wpłynęły negatywnie na eksport ukraiński, a w mniejszym stopniu także rosyjski. Przełożyło się to na „nagły” skok światowych cen pszenicy i innych zbóż. „Prawdopodobne” przerwanie eksportu w regionie Morza Czarnego dodatkowo pogłębiło już istniejący problem „niewielkiej dostępności pszenicy na rynku globalnym”, związany z „niepokojącym” stanem upraw w Stanach Zjednoczonych – procesy te nieuchronnie doprowadzić musiały do obserwowanego wzrostu cen.
Rekordowe ceny olejów i mięsa
Nowy rekord padł także w odniesieniu do wartości olejów roślinnych, które zdrożały o 23,2%. Dotyczy to przede wszystkim oleju słonecznikowego, palmowego, sojowego i rzepakowego. Wojna w Ukrainie odbiła się ponadto na cenach mięsa, które wzrosły w marcu o 4,8% i również osiągnęły historycznie rekordowe wartości. Wzrost międzynarodowych cen drobiu wywołało ograniczenie dostaw z krajów będących głównymi eksporterami ze względu na ogniska ptasiej grypy, a zarazem przerwanie eksportu z Ukrainy. Z kolei w przypadku cen wieprzowiny odnotowano największy wzrost z miesiąca na miesiąc od 1995 r., co spowodowane było zmniejszeniem podaży surowca w Europie Zachodniej przy równoczesnym gwałtownym wzroście wewnętrznego popytu związanym z nadchodzącym okresem Wielkanocy.
Źródła:
Przeczytaj także
Kryzys na Ukrainie wpływa na przemysł spożywczy w zakresie dostaw niektórych artykułów spożywczych, a w szczególności oleju słonecznikowego i innych olejów roślinnych oraz surowców i składników do produkcji niektórych artykułów spożywczych.
Wstępne szacunki FAO na temat wpływu konfliktu na światowe rynki rolne i ryzyka związanego z konfliktem, sugeruje, że między 20-30% powierzchni upraw zbóż ozimych, kukurydzy i słonecznika w Ukrainie pozostanie niezebrane lub nie zostaną obsadzone tej wiosny. Na plony tych upraw prawdopodobnie negatywnie wpłynie również brak nawozów i pestycydów.
24 lutego 2022 roku zbrojna agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę diametralnie zmieniła sytuację polityczno-społeczno-gospodarczą w Ukrainie. Wybuch wojny, a następnie nałożenie przez Unię Europejską oraz inne kraje zachodnie, takie jak USA, Izrael, Japonia i wiele innych, rozległych sankcji gospodarczych na Rosję, już ma i będzie miało dalsze znaczące skutki międzynarodowe dla wielu gałęzi gospodarki światowej, w tym branży rolno-spożywczej.