Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Badania nad alternatywnymi źródłami białka to dynamicznie rozwijająca się gałąź nauki – takie wnioski płyną z raportu opublikowanego przez europejski think tank Good Food Institute Europe (GFI Europe).
Więcej publikacji i wyższe inwestycje w badania
Według danych przedstawionych w raporcie aż 26% wszystkich europejskich artykułów naukowych poświęconych białkom roślinnym, mięsu komórkowemu i proteinom pochodzącym z żywności fermentowanej opublikowano w 2023 r. W ubiegłym roku ukazało się ich łącznie 472 – dla porównania w 2010 r. tego typu publikacji pojawiło 19. Równocześnie inny raport autorstwa ekspertów z GFI Europe, poświęcony inwestycjom w badania nad alternatywnymi źródłami białka, pokazuje, że nakłady finansowe na tego typu przedsięwzięcia naukowe były rekordowo wysokie i wzrosły z 63 milionów euro w 2020 r. do 290 milionów euro w 2023 r. Niewykluczone, że wartości te w 2024 r. będą jeszcze wyższe.
Wczesna faza rozwoju
Według GFI Europe kraje europejskie mają ogromny potencjał w kontekście badań nad zamiennikami produktów zwierzęcych. Sektor ten nadal znajduje się jednak we wczesnej fazie rozwoju, co wiąże się z takimi problemami, jak brak efektywnej współpracy międzynarodowej, nierównomierne finansowanie czy poświęcanie zbyt małej uwagi kwestiom technicznym. Najpopularniejszym tematem artykułów naukowych w tym obszarze pozostają białka roślinne, których dotyczy 64% publikacji i których popularność rośnie w ujęciu rocznym najszybciej. Stosunkowo rzadko eksplorowane pozostają natomiast zagadnienia związane z mięsem hodowanym komórkowo czy produktami fermentowanymi.
Globalne znaczenie europejskiej nauki
Analiza przeprowadzona przez ekspertów z GFI Europe sugeruje, że europejscy uczeni mogą mieć istotny wpływ na globalny kierunek badań nad alternatywnymi źródłami białka – ich prace cytowane były bowiem w 144 krajach, przede wszystkim w Chinach, Indiach i Stanach Zjednoczonych. Najwięcej, bo aż 255 artykułów opublikowanych zostało do tej pory przez badaczy z Wielkiej Brytanii, na drugim miejscu uplasowali się Niemcy (243), a na trzecim Holendrzy (199).
Źródła:
Przeczytaj także
W Niemczech około 2% konsumentów stosuje dietę wegańską, a około 10% – dietę wegetariańską, przy czym trend ten stale się umacnia. Coraz więcej osób stara się również unikać produktów pochodzenia zwierzęcego i świadomie wybiera zamienniki roślinne. Zwłaszcza w segmencie zamienników mleka i mięsa rynek wciąż się rozwija.
Zainteresowanie alternatywnymi produktami żywnościowymi na bazie roślin znacznie wzrosło w ostatnich latach, dlatego ważne jest również zbadanie tych produktów pod kątem aspektów mikrobiologicznych. W badaniu zaprezentowano dane istotne z punktu widzenia koncepcji HACCP przedsiębiorstw produkujących roślinne alternatywy dla mięsa oraz określono parametry mikrobiologiczne, które należy uwzględnić podczas badania takich produktów.
Białka pochodzenia roślinnego – mijający trend, czy sposób na zrównoważony rozwój w przyszłości? Jaką rolę odgrywają wirówki dekantacyjne marki Flottweg w procesie ekstrakcji białek roślinnych? Poniższe 6 faktów
stanowi wprowadzenie do świata białek roślinnych.