Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W ostatnim czasie, Auckland City Mission odkryła, że anonimowa, prywatna osoba, przekazała do paczek żywnościowych, lizaki zawierające metamfetaminę. Lizaki o smaku ananasowym, malezyjskiej marki Rinda, zapakowano w zapieczętowane opakowania o standardowym rozmiarze detalicznym. Organizacja charytatywna przyjmowała do swoich paczek żywnościowych wyłącznie produkty wytwarzane komercyjnie, a pierwsze podejrzenia pojawiły się po zgłoszeniu przez jednego z odbiorców takiej paczki, ,,dziwnego smaku” spożywanych lizaków.
W związku z otrzymanym powiadomienie, NZ Drug Foundation przeprowadziła testy na słodyczach, które znajdowały się na miejscu, a ich wyniki wykazały obecność potencjalnie śmiertelnych poziomów metamfetaminy w lizakach.
Podejrzewa się, że zafałszowane lizaki, mogły zostać nieumyślnie wysłane do 400 osób w paczkach żywnościowych. Powód dla którego produkty te trafiły do placówki wciąż pozostaje nieznany, jednak spekuluje się, że słodycze te mogły zostać użyte jako sposób na przemyt nielegalnych narkotyków za granicę. Jeden cukierek zawierał 3g metamfetaminy, co odpowiada około 300 typowym dawkom narkotyku. Biorąc pod uwagę taką zawartość narkotyku, słodycze osiągnęły wartość uliczną około 600$ za cukierka.
Podano informację o 4 osobach, które zgłosiły się po pomoc medyczną do szpitala w związku ze spożyciem tych produktów, jednak żadna z nich nie została hospitalizowana. Funkcjonariusze policji nadal próbują ustalić ilość lizaków, które mogą znajdować się w obiegu, jednak wydaje się, że ich dystrybucja została ograniczona wyłącznie do regionu Auckland. W dochodzenie zaangażowana jest także firma Rinda z siedzibą w Malezji. Podejrzewa się, że metamfetamina została przywieziona do Nowej Zelandii oraz brak jest dowodów, na dystrybucję przez lokalnych sprzedawców detalicznych ananasowych lizaków lub innych produktów marki Rinda.
https://www.bbc.com/news/articles/cy0r5nkyyyeo
Zespół FoodFakty na bieżąco prowadzi monitoring zafałszowań żywności, suplementów diety i opakowań w bazie Probase 360. Klienci bazy codziennie otrzymują alert o produktach zafałszowanych i mogą niezwłocznie podejmować działania prewencyjne oraz korzystać z modułu analitycznego bazy.
Przeczytaj także
Przeprowadzone w ostatnim czasie kontrole Urzędu ds. Gospodarki i Bezpieczeństwa Żywności (ASAE) doprowadziły do zwalczenia podejrzanych przypadków kilku produktów, m.in. suplementów diety, oliwy z oliwek, wina oraz produktów mięsnych.
Dochodzenie hiszpańskich i portugalskich władz, przy wsparciu Europolu, doprowadziło do zidentyfikowania hiszpańskiej firmy, która zajmowała się nielegalnym importem portugalskich pestycydów zakazanych w Hiszpanii. Produkty te posiadały także zafałszowane nazwy.