Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Cytometria fazy stałej jest wykorzystywana do szybkiego wykrywania mikroorganizmów w próbkach wody, powietrza czy żywności. Oprócz tego, że jest bardziej czuła niż konwencjonalne metody hodowli bakterii, jest znacznie bardziej efektywną czasowo alternatywą dla tradycyjnych metod, które mogą zająć kilka dni. Cytometria w fazie stałej jest w stanie wykryć mikroorganizmy chorobotwórcze nawet wtedy, gdy są one obecne w bardzo małych ilościach, które normalnie pozostałyby niewykryte. Jest to bardzo skuteczna metoda wykrywania szkodliwych organizmów w wodzie i innych płynach, np. mleku. Jego szybkość i wydajność pozwala na monitorowanie w czasie rzeczywistym, co pozwala na natychmiastowe działanie i podejmowanie decyzji.
Aby zwiększyć produktywność laboratorium kontroli jakości, Microbs wprowadził na rynek system IAN® - ultraszybką metodę mikrobiologiczną umożliwiającą dokładne zliczenie bakterii, drożdży i pleśni w ciągu kilku minut, a nie dni!
W pełni zautomatyzowane rozwiązanie
Dzięki IAN® możesz przeprojektować swoją kontrolę jakości - nie musisz czekać całymi dniami, aby sprawdzić jakość mikrobiologiczną produkcji. IAN® umożliwia ilościowy pomiar zanieczyszczenia przy użyciu innowacyjnej metody bezpośredniego wykrywania braku wzrostu – kombinacja cytometrii w fazie stałej oraz sztucznej inteligencji pozwala na uzyskanie wyniku jakościowego i ilościowego w zaledwie 15 minut, bez potrzeby wzbogacania czy inkubacji. Otrzymane wyniki są całkowicie obiektywne – nie wymagają dogłębnej analizy i interpretacji, dlatego też nie jest wymagana żadna specjalistyczna wiedza z zakresu mikrobiologii.
Analiza TVC, tj. całkowitej liczby żywych organizmów - to test, który szacuje całkowitą liczbę mikroorganizmów, takich jak bakterie, drożdże lub gatunki pleśni, obecnych w próbce. Aby analizować TVC przy pomocy IAN®, nie ma potrzeby posiadania ani używania dodatkowych odczynników - gotowa do użycia nasadka została zaprojektowana tak, aby ułatwić życie użytkownikowi i przenieść próbkę bezpośrednio na membranę.
Rys. Membrana gdzie aplikowana jest płynna próbka
Cechy charakterystyczne:
Proces obejmuje 5 etapów, które są automatycznie wykonywane przez aparat:
1. FILTRACJA, gdzie przebiega zasysanie próbki do środka. Tutaj następuje zatrzymanie mikroorganizmów na membranie.
2. ZNAKOWANIE, gdzie poprzez unikalną formułę polegającą na analizie kwasów nukleinowych, aktywności transkryptomicznej i mitochondrialnej czy elementów konstrukcyjnych, całość podlega sekwencyjnemu oznakowaniu rozróżniając żywe i martwe mikroorganizmy (raportowaniu podlegają tylko żywe).
3. DETEKCJA odbywa się dzięki fluorescencji i wielu czujnikom, które zbierają sygnały w różnych momentach odczytu.
4. ANALIZA danych za pomocą sztucznej inteligencji, która została zaprogramowana tak, aby uwzględniała >100 kryteriów, przeszkolona na 40 milionów zdarzeń, eliminująca szumy tła i rozróżniająca żywe od martwych mikroorganizmów.
5. WYNIK, gdzie uzyskujemy wyliczenie tylko żywych mikroorganizmów. Dzięki możliwości generowania certyfikatu jakości, możemy mieć pełną kontrolę nad wydawanym wynikiem. Możliwe jest również eksportowanie danych poprzez USB lub LIMS.
Rys. Przykładowy raport wygenerowany przez system IAN®
IAN® oferuje szybką metodę wykrywania potencjalnie szkodliwych, wolno rosnących mikroorganizmów, które w innym przypadku mogłyby pozostać niewykryte ze względu na ich małą liczbę. Szybkość, dokładność i granica wykrywalności sprawiają, że jest to niezwykle skuteczna metoda wykrywania szkodliwych patogenów w wodzie i potencjalnie próbkach żywności czy napojów, aby zapewnić ich bezpieczeństwo do spożycia przez ludzi.
Jeżeli są Państwo zainteresowani technologią IAN® - zapraszamy do kontaktu poprzez formularz FoodFakty lub bezpośrednio do naszego biura office@bmgrp.pl.
Przeczytaj także
Przygotowanie próbki jest jednym z kluczowych etapów dokładnej detekcji mykotoksyn. Nie bez powodu, kiedy mówimy o mykotoksynach, na pierwszy rzut idzie analiza naszego próbkobrania – w jaki sposób to robiliśmy do tej pory, a może jak powinniśmy zacząć to robić. Dlaczego? Istotę problemu przybliża artykuł.
Seryjne rozcieńczenia stanowią niezastąpione narzędzie w badaniach mikrobiologicznych, wypełniając lukę pomiędzy wysokimi stężeniami a wymiernymi poziomami oraz zapewniając dokładność i powtarzalność badań laboratoryjnych. Należy jednak pamiętać, że staranność i rygor poświęcony kontroli jakości przygotowywanych podłoży są kluczowe, ponieważ niewłaściwe rozcieńczenia mogą prowadzić do zafałszowanych wyników.