QuickScan II - mykotoksyny, GMO i alergeny na 1 platformie!
Czytnik QuickScan II Reader System do szybkiej analizy mykotoksyn, GMO i alergenów
W literaturze naukowej możemy znaleźć takie stwierdzenia jak: „Pobieranie próbek i ich przygotowanie (mielenie) to największe źródła zmienności, które negują precyzję i dokładność oznaczania ilościowego mykotoksyn, szczególnie w przypadku ziaren” czy „Przygotowanie próbki jest jednym z kluczowych etapów dokładnej detekcji mykotoksyn”. Nie bez powodu, kiedy mówimy o mykotoksynach, na pierwszy rzut idzie analiza naszego próbkobrania – w jaki sposób to robiliśmy do tej pory, a może jak powinniśmy zacząć to robić. Dlaczego? Postaram się przybliżyć Państwu istotę problemu w poniższym artykule.
Na początku przybliżmy sobie definicję mykotoksyn - to grupa wtórnych metabolitów grzybów pleśniowych, głównie z rodzaju Penicillium, Aspergillus i Fusarium, które mogą wykazywać ostre działania toksyczne oraz mogą mieć właściwości: mutagenne (m.in. aflatoksyny, fumonizyny, ochratoksyna A, toksyna T-2); teratogenne (m.in. ochratoksyna A, aflatoksyna B1, toksyna T-2, deoksyniwalenon); estrogenne (zearalenon). Możemy je podzielić ze względu na miejsce ich występowania na:
Mykotoksyny, będące toksynami pochodzenia grzybowego, stanowią grupę analitów punktowych, co oznacza, że ich obecność w zbożach nie jest jednorodna. To zjawisko wynika z nierównomiernego rozkładu grzybów produkujących mykotoksyny na powierzchni i wewnątrz materiału roślinnego. Warto zwrócić uwagę, iż grzyby produkujące mykotoksyny, rozwijają się w warunkach sprzyjających, takich jak wilgoć, wyższa temperatura czy obecność uszkodzeń mechanicznych ziarna. W rezultacie, ich obecność może być skoncentrowana w określonych obszarach partii surowca. Dlatego kluczowym aspektem w skutecznej analizie mykotoksyn jest precyzyjne pobieranie próbek oraz odpowiednia ich homogenizacja. Prawidłowe pobieranie umożliwia uwzględnianie różnic w stężeniach mykotoksyn w różnych obszarach danego surowca.
Ryc.1. Nierównomierne rozłożenie mykotoksyn w badanym materiale
Próbkobranie
Według polskiego Rozporządzenia Komisji (WE) NR 401/2006 z dnia 23 lutego 2006 r., które ustanawia metody pobierania próbek i analizy do celów urzędowej kontroli poziomów mykotoksyn w środkach spożywczych, znajdziemy informację, iż „Pobieranie próbek ma istotne znaczenie dla precyzyjnego oznaczenia poziomów mykotoksyn, których rozmieszczenie w partii jest niejednorodne. A zatem należy ustalić kryteria ogólne, które powinna spełniać metoda pobierania próbek.”. W dokumencie znajdziemy takie informacje, jak ogólne zasady pobierania próbek zboża i produktów zbożowych czy liczbę próbek pierwotnych, które należy pobrać w zależności od masy partii zbóż i produktów zbożowych.
Dla przykładu dotyczącego masy partii a liczby próbek pierwotnych – aby próba była reprezentatywna, należy ją pobrać z kilku punktów partii, np. dla 1 tony ziarna należy pobrać 10 próbek pierwotnych po 100g, uzyskując próbkę zbiorczą o wadze 1kg.
Ciekawe badanie przeprowadzone w 2021 roku przez Joseph Kumphanda i in., wykazało, iż w ciągu ostatnich 3 dekad nastąpił znaczny spadek masy zmielonej próbki i porcji testowej wykorzystywanych w analizie mykotoksyn w kukurydzy. Analiza wykazała, iż wysokie koszty odczynników, wydłużony czas potrzebny na przygotowanie i przetwarzanie próbki oraz zwiększone zasoby potrzebne do usunięcia nadmiaru próbki przyczyniły się do zmniejszenia wielkości próbek laboratoryjnych i porcji testowych kosztem zwiększenia całkowitej wariancji wyników testów.
Przechowywanie
Ważne jest również przechowywanie naszej próbki. Należy pamiętać, iż ziarno pozostaje „żywym” plonem również po zbiorze – oddycha i jest podatne na infekcje pleśnią czy inwazje przez szkodniki. Istotnym jest również monitorowanie temperatury i wilgotność podczas przechowywania.
Stopień zmielenia
Na rynku jest wiele firm oferujących odpowiedniej jakości młynki laboratoryjne – ważne jest to, czy jest on odpowiedni do danej grupy surowców. Np. trudno będzie uzyskać odpowiednią frakcję zmielenia na wysoko wilgotnej kukurydzy. Frakcja zmielenia jest różna w zależności od wykonywanej metodyki, natomiast zasada jest „im drobniej zmielona jest próbka, tym mniejsza jest zmienność w analizowanej próbie”. Ważne jest czyszczenie młynka z pyłu przed rozpoczęciem kolejnej analizy, aby uniknąć kontaminacji oraz ewentualnego zafałszowania wyniku.
Również warto zwrócić uwagę na takie elementy jak:
- zapylenie w laboratorium – należy posiadać oddzielne pomieszczenie analityczne lub ustawić młynek w dalekiej odległości od miejsca, gdzie wykonywana jest analiza;
- zgodność działania z instrukcją testów – warto zwrócić uwagę na to jaka panuje temperatura w pomieszczeniu i czy jest ona zgodna z wymaganiami wykonywanej procedury testowej; jaka jest temperatura używanych odczynników; czy dana metodyka jest zwalidowana na badany surowiec czy produkt;
- kalibracja urządzenia, zachowanie jego czystości;
- dobra praktyka laboratoryjna – m.in. właściwe pipetowanie.
Podsumowując, należy pamiętać iż mykotoksyny jako analit punktowy wymagają szczególnej uwagi przy pobieraniu próbek oraz homogenizacji. Aby mieć pewność, że wyniki testu dokładnie odzwierciedlają mykotoksynę w stężeniu obecnym w partii, próbki muszą być reprezentatywne dla partii i wielkość pobranej próbki wystarczający, aby skompensować nierównomierne rozmieszczenie zanieczyszczeń. Staranne i reprezentatywne próbkowanie, wraz z dokładną homogenizacją, pozwalają na uzyskanie wyników analizy mykotoksyn, które odzwierciedlają rzeczywiste stężenia toksyn w badanym materiale. To z kolei ma kluczowe znaczenie dla oceny bezpieczeństwa żywności i ochrony zdrowia konsumentów przed potencjalnym działaniem szkodliwych substancji.
Bibliografia
Przeczytaj także
Seryjne rozcieńczenia stanowią niezastąpione narzędzie w badaniach mikrobiologicznych, wypełniając lukę pomiędzy wysokimi stężeniami a wymiernymi poziomami oraz zapewniając dokładność i powtarzalność badań laboratoryjnych. Należy jednak pamiętać, że staranność i rygor poświęcony kontroli jakości przygotowywanych podłoży są kluczowe, ponieważ niewłaściwe rozcieńczenia mogą prowadzić do zafałszowanych wyników.
Polecane produkty