Rejestracja - czytelnik

Przypomnij hasło

Menu

Menu

Facebook Twitter LinkedIn

Czy kody QR pomogą ograniczyć marnotrawstwo żywności?

Kategoria: Bezpieczeństwo Żywności

Rzeczywisty stopień świeżości produktu

Kody QR zyskały w ostatnim czasie na popularności, a nowe badania wskazują, że technologia ta mogłaby przyczynić się do ograniczenia marnotrawstwa żywności w przemyśle mleczarskim. Według naukowców z Uniwersytetu Cornella (CU) w Stanach Zjednoczonych daty przydatności do spożycia umieszczane na kartonach z mlekiem już niedługo mogą zostać zastąpione właśnie kodami QR. Badania Amerykanów wskazują, że lepiej odzwierciedlają one rzeczywisty stopień świeżości produktu i mogą „znacząco ograniczyć” marnotrawienie żywności.

Nadruk czy kod QR?

Konsumenci biorący udział w badaniach mogli wybrać mleko z datą przydatności do spożycia nadrukowaną na opakowaniu albo mleko z kodem QR, który po zeskanowaniu pozwalał tę samą datę wyświetlić na ekranie smartfona. „W trakcie dwóch miesięcy trwania eksperymentu 60% kupujących sięgało po mleko z kodem QR, co wskazuje na duże zainteresowanie tą nową technologią”, mówi Samantha Lau, doktorantka z CU i współautorka badań. „Otrzymane przez nas wyniki sugerują, że wykorzystanie kodów QR w przemyśle spożywczym może być innowacyjną odpowiedzią na rosnący problem marnotrawstwa żywności”.

6 miliardów dolarów strat rocznie

Z powodu niepewności konsumentów co do świeżości produktów, a także wysokiego odsetka niesprzedanych towarów w sklepach, mleko stanowi w Stanach Zjednoczonych 65% marnotrawionych produktów mlecznych i powoduje straty w wysokości 6 miliardów dolarów rocznie. Warto przy tym zaznaczyć, że według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa produkcja, przetwórstwo i transport mleka w skali globalnej generują 5 kilogramów dwutlenku węgla na każdy kilogram uzyskanego mleka.

Inteligentne systemy bezpieczeństwa żywności

„W przypadku dat przydatności do spożycia nadrukowanych na opakowaniach konsumenci wybierają zazwyczaj produkty o jak najdłuższym przewidywanym okresie świeżości – z tego powodu duża część wciąż nadającego się do wypicia mleka pozostaje na sklepowych półkach, a następnie jest wyrzucana przez sprzedawców”, wyjaśnia współautor badań, prof. Martin Wiedmann z CU. „Kody QR mogłyby nie tylko dostarczać konsumentom rzetelnych informacji na temat zdatności produktu do spożycia czy jego ceny, ale również stanowić element inteligentnych opakowań wymieniających dane z inteligentnymi lodówkami, uprzedzającymi domowników o potrzebie zakupu świeżego mleka. Tego typu nowoczesny, cyfrowy system monitorowania bezpieczeństwa żywności może przyczynić się do ograniczenia jej marnowania”, podsumowuje naukowiec.

Źródła:

  1. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0022030221010900
  2. https://news.cornell.edu/stories/2022/06/consumers-embrace-milk-carton-qr-codes-may-cut-food-waste
  3. https://www.newfoodmagazine.com/news/165474/could-qr-codes-be-the-way-to-reduce-dairy-waste/?fbclid=IwAR1KfM-ECnigbjBC-ZilBevNvnaaOt42AMETiFs_yWeC4iMGTn05VCagPeE

Wybierz obszar: Bezpieczeństwo żywności Przemysł mleczarski

Autor: Wojciech Grodzicki

Przeczytaj także

Zapisz się do newslettera

Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!

Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:

Zapisz się
Facebook Twitter LinkedIn