Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Rzeczywisty stopień świeżości produktu
Kody QR zyskały w ostatnim czasie na popularności, a nowe badania wskazują, że technologia ta mogłaby przyczynić się do ograniczenia marnotrawstwa żywności w przemyśle mleczarskim. Według naukowców z Uniwersytetu Cornella (CU) w Stanach Zjednoczonych daty przydatności do spożycia umieszczane na kartonach z mlekiem już niedługo mogą zostać zastąpione właśnie kodami QR. Badania Amerykanów wskazują, że lepiej odzwierciedlają one rzeczywisty stopień świeżości produktu i mogą „znacząco ograniczyć” marnotrawienie żywności.
Nadruk czy kod QR?
Konsumenci biorący udział w badaniach mogli wybrać mleko z datą przydatności do spożycia nadrukowaną na opakowaniu albo mleko z kodem QR, który po zeskanowaniu pozwalał tę samą datę wyświetlić na ekranie smartfona. „W trakcie dwóch miesięcy trwania eksperymentu 60% kupujących sięgało po mleko z kodem QR, co wskazuje na duże zainteresowanie tą nową technologią”, mówi Samantha Lau, doktorantka z CU i współautorka badań. „Otrzymane przez nas wyniki sugerują, że wykorzystanie kodów QR w przemyśle spożywczym może być innowacyjną odpowiedzią na rosnący problem marnotrawstwa żywności”.
6 miliardów dolarów strat rocznie
Z powodu niepewności konsumentów co do świeżości produktów, a także wysokiego odsetka niesprzedanych towarów w sklepach, mleko stanowi w Stanach Zjednoczonych 65% marnotrawionych produktów mlecznych i powoduje straty w wysokości 6 miliardów dolarów rocznie. Warto przy tym zaznaczyć, że według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa produkcja, przetwórstwo i transport mleka w skali globalnej generują 5 kilogramów dwutlenku węgla na każdy kilogram uzyskanego mleka.
Inteligentne systemy bezpieczeństwa żywności
„W przypadku dat przydatności do spożycia nadrukowanych na opakowaniach konsumenci wybierają zazwyczaj produkty o jak najdłuższym przewidywanym okresie świeżości – z tego powodu duża część wciąż nadającego się do wypicia mleka pozostaje na sklepowych półkach, a następnie jest wyrzucana przez sprzedawców”, wyjaśnia współautor badań, prof. Martin Wiedmann z CU. „Kody QR mogłyby nie tylko dostarczać konsumentom rzetelnych informacji na temat zdatności produktu do spożycia czy jego ceny, ale również stanowić element inteligentnych opakowań wymieniających dane z inteligentnymi lodówkami, uprzedzającymi domowników o potrzebie zakupu świeżego mleka. Tego typu nowoczesny, cyfrowy system monitorowania bezpieczeństwa żywności może przyczynić się do ograniczenia jej marnowania”, podsumowuje naukowiec.
Źródła:
Przeczytaj także
Wcześniejsze badania, głównie w populacjach zachodnich, wykazały przeciwstawne powiązania spożycia nabiału z niektórymi nowotworami, w tym pozytywny związek z rakiem prostaty i odwrotny związek z rakiem jelita grubego oraz rakiem piersi przed menopauzą.
Według kwietniowej prognozy KE, w całym 2022 unijna produkcja mleka pozostanie na poziomie z roku 2021. Przy spadającym pogłowiu krów mlecznych, stabilizacja produkcji będzie efektem postępującej poprawy wydajności.
IJHARS sprawdziła jakość handlową tłuszczów do smarowania innych niż tłuszcze mleczne (margaryn, tłuszczów do smarowania X%, miksów do smarowania) oraz tłuszczów do celów kulinarnych (przeznaczonych do pieczenia, smażenia, gotowania).