Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Unijny rynek mleka w 2022 r.
Według prognoz Komisji Europejskiej z początku kwietnia br., w całym 2022 unijna produkcja mleka pozostanie na poziomie z roku 2021. Przy spadającym pogłowiu krów mlecznych, stabilna produkcja będzie efektem poprawy wydajności.
W ubiegłym roku oraz w pierwszym kwartale 2022 r. odnotowano wysoki wzrost cen skupu mleka surowego. Jednak barierą pozostaje strona kosztowa. Rosną ceny pasz, ale też ceny nawozów, środków ochrony roślin oraz usług. W tym kontekście poprawa efektywności gospodarstwa rolnego może być jedyną szansą na wzrost produkcji mleka.
Po stronie popytowej przewidywana jest stabilizacja w Europie, związana z rosnącymi cenami produktów mlecznych. W przypadku masła i serów konsumpcja może być wyższa zaledwie o 0,2% w porównaniu do roku ubiegłego. Czynnikiem wsparcia powinna być poprawa sytuacji epidemicznej i „odmrożenie” gospodarek po pandemii. W przypadku serów wyższy ma być eksport poza Unię (o 2%).
Przewiduje się dalszy wzrost popytu na serwatkę, zarówno w UE jak i na rynkach poza unijnych. Jest to efekt skokowego wzrostu cen surowców w przemyśle paszowych, z czym wiąże się wyższy popyt na serwatkę, wykorzystywaną do produkcji pasz.
Przeczytaj także
KE dla rynku mięsa zakłada spadek unijnej produkcji wołowiny oraz wieprzowiny w 2022 r., odpowiednio o 0,9% oraz 3%. Obecnie wiele wyzwań stoi przed producentami trzody chlewnej, co jest związane z utrzymującą się niską rentownością, pomimo wzrostu cen żywca. W przypadku drobiu prognozuje się wzrost produkcji, po spadku zanotowanym w roku ubiegłym.
Według kwietniowych prognoz Komisji Europejskiej łączna produkcja zbóż w UE wyniesie w 2022 r. ok. 298 mln t, co oznacza wzrost o 1,5% w porównaniu do poprzedniego sezonu. Zużycie ma obniżyć z kolei o 1%, głównie z powodu mniejszego popytu ze strony produkcji zwierzęcej. Wyższa ma być również produkcja nasion roślin oleistych - w sezonie 2022/23 zbiory mogą być wyższe o 6,4% r/r.
Druga połowa 2021 r. przyniosła istotne pogorszenie nastrojów w rolnictwie. W grudniu rolnicy byli bardziej pesymistyczni w ocenach zarówno kondycji swoich gospodarstw, jak i otoczenia rynkowego. W związku z rosyjską agresją na Ukrainę i jej skutkami dla rynków rolnych, spodziewamy się, że również kolejna edycja badania (czerwiec 2022 r.) przyniesie dalsze pogorszenie nastrojów wśród rolników.