Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wartość rynku wykrywania zafałszowań
Według raportu opublikowanego przez Allied Market Research ( "Food Authenticity Market by Target Testing, Technology, and Food Tested: Global Opportunity Analysis and Industry Forecast, 2018-2025) światowy rynek wykrywania zafałszowań żywności wyceniony został na 5,3 mld dolarów w 2017 roku i szacuje się, że osiągnie 9,8 mld dolarów do 2025 r., tym samym roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) zmieni się 8.1% od 2018 do 2025. Segment PCR stanowi ponad jedną trzecią udziału całkowitego na rynku żywności autentycznej.
Rodzaje oszustw
Zafałoszowanie następuje, gdy żywność zostaje zmieniona w celu uzyskania korzyści finansowych oraz zwodzenia konsumentów lub klientów. FSA (Food Standards Agency) określa dwa główne rodzaje oszustw w branży spożywczej:
-sprzedaż produktów niezdatnych do spożycia i potencjalnie szkodliwych,
-umyślny, niewłaściwy opis żywności
Produkty zafałszowane w Polsce i Uropie
Zapraszamy do zapoznania się z co miesięcznym zestawieniem zafałszowań wykrytych i opublikowanych przez Komisję Europejską oraz IJHARS:
Link: Zafałszowania żywności - przegląd maj 2018
Link: Zafałszowania żywnosci - przegląd czerwiec 2018
Większe możliwości
W dzisiejszych czasach badania autentyczności żywności są nie tylko narzędziem do identyfikacji oczywistych zafałszowań w takich produktach jak: whisky, konina czy oliwa z oliwek. Obecnie możliwe jest wykrycie różnic między walijską lub szkocką jagnięciną, łososiem hodowlanym lub dzikim czy czystym lub słodzonym sokiem owocowym.
W krajach wysoko rozwiniętych, ze względu na dużą konkurencję wśród producentów żywności coraz więcej regulacji prawnych dotyczących bezpieczeństwa żywności, skupia się na tematyce zafałszowań żywności oraz zafałszowań ekonomicznych (ang. Economically Motivated Adulterations), co silnie napędza rynek do kontroli autentyczności żywności.
Jednak wysokie koszty utrzymania autentyczności żywności, dostępność tańszych zamienników oraz prawo antydumpingowe (zakazujące sprzedaży towarów nadwyżkowych na rynkach zagranicznych po cenach niższych, niż na rodzimym rynku producenta) mogą hamować rozwój tego trendu.
W 2017 r. segment żywności przetworzonej był głównym źródłem przychodów dla światowego rynku wykrywania zafałszowań żywności. Żywność przetworzona obejmuje bardzo liczną grupę produktó, takich jak np. mieszanki dla niemowląt, żywność pakowana, wino, wypieki i słodycze oraz inne produkty. Ilość produktów przetworzonych przekłada sie na zwiększenie szansy na oszustwa w danej branży.
Kluczowe wnioski z raportu:
Zapraszamy także do zapoznania się z co miesięcznym zestawieniem zafałszowań wykrytych i opublikowanych przez Komisję Europejską oraz IJHARS:
Źródło: https://www.alliedmarketresearch.com/
Słowa kluczowe: zafałszowane produkty spożywcze, zafałszowanie żywności, food fraud
Przeczytaj także
Minęło już 5 lat od czasu, gdy skandal związany z fałszowaniem mięsa wołowego koniną wstrząsnął przemysłem spożywczym. W styczniu 2013 roku europejską prasę obiegła wieść, że w mrożonych burgerach sprzedawanych jako...
Nie masz pewności jak dokładnie zdefiniować pojęcie fałszowania żywności? W przypadku tego typu zagrożenia, należy wziąć pod uwagę dwie główne kategorie: celowe fałszerstwo oraz zafałszowanie motywowane czynnikami finansowymi...
Skuteczne pobieranie oraz analiza próbek są bardzo ważnym aspektem urzędowych kontroli żywności. Istnieje wiele metod fizyko-chemicznych i biologicznych dostępnych do monitorowania żywności oraz pasz, jednak wiele...