Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Wpływ na funkcje śródbłonka
Nowe badania wskazują, że spożycie bogatego we flawanole napoju kakaowego oddziałuje korzystnie na naczynia krwionośne w sytuacji stresu psychicznego. Prawidłowe działanie komórek śródbłonka, które wyściełają naczynia krwionośne, zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób naczyń obwodowych, zawału, chorób serca, cukrzycy, niewydolności nerek, powstawania guzów, zakrzepicy czy ciężkich infekcji wirusowych. Zespół brytyjskich naukowców z Uniwersytetu w Birmingham postanowił sprawdzić w jaki sposób zawarte w kakao związki bioaktywne wpływają na funkcje śródbłonka w warunkach obciążenia umysłowego. Wyniki doświadczenia opublikowano na łamach czasopisma naukowego „Nutrients”.
Skutki stresu psychicznego
Stres jest we współczesnym środowisku człowieka wszechobecny i ściśle wiąże się ze zdrowiem, zarówno fizycznym, jak i psychicznym. Napięcie o charakterze umysłowym powoduje natychmiastowy wzrost tętna i ciśnienia tętniczego, a także tymczasowo upośledza funkcje tętnic, przy czym efekt ten utrzymuje się nawet po ustaniu stresującego bodźca. Pojedyncze epizody stresu podnoszą ryzyko wystąpienia incydentów sercowo-naczyniowych, na co najprawdopodobniej wpływa pogorszenie funkcji śródbłonka.
Związki bioaktywne z kakao
Jak wyjaśnia główna autorka badania, dr Catarina Rendeiro z Uniwersytetu w Birmingham, „wypicie kakao z wysoką zawartością flawanoli może być skuteczną strategią na złagodzenie przejściowych zaburzeń funkcjonowania śródbłonka wskutek stresu psychicznego. Taki napój poprawia również przepływ krwi”. Brytyjska badaczka podkreśla, że „flawanole są substancjami powszechnie występującymi w owocach i warzywach”, a biorąc pod uwagę ich korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, mogą stanowić wartościowy element diety osób narażonych na zwiększony stres.
Eksperymentalny napój
Randomizowane, podwójnie zaślepione badanie objęło grupę zdrowych mężczyzn, którzy spożywali napój kakaowy bogaty we flawanole na 90 minut przed wykonaniem 8-minutowego, obciążającego psychicznie zadania. Naukowcy dokonywali pomiarów przepływu krwi oraz aktywności układu sercowo-naczyniowego w spoczynku i w trakcie stresującej aktywności. Następnie przez 90 minut po zakończeniu zadania oceniali działanie naczyń krwionośnych uczestników. Okazało się, że było ono w mniejszym stopniu zaburzone po wypiciu kakao z dużą zawartością flawanoli w porównaniu z napojem o niskim udziale tych substancji. Flawanole poprawiły również przepływ krwi w warunkach stresu.
Flawanole w codziennej diecie
„Uzyskane przez nas rezultaty mają duże znaczenie w kontekście komponowania codziennej diety, ponieważ zastosowane w doświadczeniu dawki flawanoli można osiągnąć poprzez spożycie bogatych w te związki produktów żywnościowych – przede wszystkim jabłek, czerwonych winogron, jeżyn, wiśni, żurawiny, gruszek, roślin strączkowych, zielonej herbaty czy nieprzetworzonego kakao. Może to w istotny sposób przyczynić się do ochrony naczyń krwionośnych osób szczególnie wrażliwych na szkodliwe działanie stresu psychicznego”, podsumowuje dr Rendeiro.
Źródła:
Przeczytaj także
Prawie 100 organizacji zrzeszonych przy Europejskim Sojuszu na Rzecz Żywności Pochodzenia Roślinnego (EAPF) wzywa Komisję Europejską i państwa członkowskie UE do odrzucenia poprawki 171 do rozporządzenia 1308/2013. Poprawka 171 cenzurowałaby nazwy i opisy używane przez żywność pochodzenia roślinnego.
Rozporządzeniem Komisji (UE) 2020/1634 zezwolono na wprowadzenie na rynek cukrów otrzymanych z miąższu owoców kakaowca właściwego (Theobroma cacao L.) jako nowej żywności.
Do obrotu w Czechach, w sieci TESCO wprowadzony został środek spożywczy (Monte mleczny deser w trzech wersjach), zawierający składnik złożony – czekoladę w proszku. Czekolada ta została jednak oznaczona jako „proszek czekoladowy [czekolada sproszkowana]”.