Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Czy na pewno warto wybrać dietę bezglutenową? Nowe badania rzucają światło na potencjalnie niepożądane skutki uboczne pomijania porannej bagietki.
W raporcie opublikowanym przez czasopismo naukowe Epidemiology, naukowcy odkryli, że konsumenci praktykujący dietę bezglutenową mogą być narażeni na zwiększone poziomy arsenu i rtęci - metali toksycznych, które mogą prowadzić między innymi do chorób układu krążenia, problemów neurologicznych oraz nowotworów.
Mimo, że mniej niż jeden procent Amerykanów ma zdiagnozowaną celiakię, to nawet 25 procent z nich zadeklarowało spożywanie produktów bezglutenowych w 2015 roku – to aż 67 procent więcej niż w 2013 roku (żywność bezglutenowa jest często reklamowana jako zmniejszająca stany zapalne – jednak oświadczenie to nie zostało naukowo udowodnione).
Na potrzeby badań naukowcy z University of Illinois w Chicago, University of Chicago, University of Michigan oraz Uniwersytetu Dartmouth przeanalizowali dane 7,471 uczestników Narodowego Przeglądu Zdrowia i Żywienia przeprowadzonego w latach 2009 i 2014. Ze wszystkich przebadanych 73 osoby zgłoszone zostały na diecie bezglutenowej.
Wyniki badań próbek moczu i krwi stwierdziły, że poziom arsenu dla grupy bezglutenowej był prawie dwukrotnie wyższy w porównaniu z osobami na tradycyjnej diecie, również poziom rtęci był o 70 procent wyższy w grupie bezglutenowej.
"Wyniki te wskazują, że mogą pojawić się niezamierzone konsekwencje diety bezglutenowej, ale dopóki wykonujemy badania w celu ustalenia, czy istnieją odpowiadające konsekwencje zdrowotne, które mogą być związane z podwyższonym poziomem narażenia na arsen i rtęć przez jedzenie bezglutenowe, potrzebne są dalsze badania, zanim będziemy mogli określić, czy ta dieta stanowi znaczne zagrożenie dla zdrowia" powiedziała w informacji prasowej uniwersytetu Maria Argos, profesor epidemiologii w UIC School of Public Health.
W badaniu odnotowano częste występowanie mąki ryżowej, stosowanej jako substytut pszenicy w diecie bezglutenowej. Ryż jest produktem z tendencjami do przenikania metali z gleby, nawozów oraz wody – w tym rtęci i arsenu. Jednak nie wiele wiadomo jeszcze na temat skutków zdrowotnych diety opartej na ryżu.
"Chociaż możemy tylko spekulować, że ryż może przyczyniać się do obserwowanych wysokich stężeń biomarkerów metali wśród osób na diecie bezglutenowej to coraz więcej dowodów wskazuje, że produkty na bazie ryżu mogą zawierać duże ilości toksycznych metali, ryż jest rozpoznanym źródłem ryzyka ekspozycji arsenu i metylortęci” napisali naukowcy.
Przeczytaj także
Etykieta jest dla producenta żywności najlepszą drogą przekazania konsumentowi informacji o swoim produkcie, jednak według ankiety przeprowadzonej przez firmę Bernstein...
Pszenica jest jednym z podstawowych składników diety w wielu zakątkach świata. Dostępnych jest jednak wiele innych ziaren, które mają swoje unikalne wartości żywieniowe. Zapraszamy do zapoznania się z 10 najpopularniejszymi „super ziarnami”!