Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Drosophila suzukii to pochodzący z Azji, szkodnik upraw, który stosunkowo niedawno pojawił się w Europie – pierwsze doniesienia o jego występowaniu na naszym kontynencie ukazały się mniej niż 10 lat temu. Ta niewielka, mająca około 3mm długości, muszka nazywana muszką plamoskrzydłą stała się poważnym problemem na uprawach czerwonych owoców, takich jak wiśnie czy truskawki. W 2014 roku dostrzeżono, że Drosophila suzukii licznie wystąpiła w kilku francuskich winnicach – przypuszcza się, iż jej obecność była bezpośrednią przyczyną masowej kwaśnej zgnilizny owoców, z którym zmagali się wtedy plantatorzy.
Czy należy się niepokoić?
Doniesienia z francuskich winnic dotyczące występowania Drosophila suzukii i związanych z nim znaczących strat ekonomicznych zwróciły uwagę ekspertów, którzy postanowili szerzej zająć się szkodnikiem.
W badania zaangażowali się naukowcy z CBGP (Centrum Biologii i Zarządzania Populacjami) działającego w ramach INRA (Francuski Naukowy Instytut Badań Rolniczych) oraz CNRS (Francuskie Krajowe Centrum Badań Naukowych).
Eksperci wykazali, iż Drosophila suzukii zgodnie z podejrzeniami, była przyczyną masowej kwaśnej zgnilizny owoców winogron, które wystąpiło w 2014 roku we Francji. Kwaśna zgnilizna owoców to choroba o podłożu mikrobiologicznym. Jej występowanie związane jest z synergistycznym działaniem czynników klimatycznych na popękane skórki owoców wraz z jednoczesnym atakiem uprawy przez Drosophila melanogaster – muszkę owocówkę, która jest dobrym wektorem dla wielu mikroorganizmów, w tym chorobotwórczych bakterii i grzybów.
Razem groźniejsze?
Obecność Drosophila suzukii, jako czynnika etiologicznego kwaśnej zgnilizny owoców, w świetle aktualnych doniesień naukowych, nie została potwierdzona. Zgodnie ze zgromadzonymi przez grupę naukowców danymi, w owocach winogron zebranych podczas masowej epidemii kwaśnej zgnilizny we Francji, nie zidentyfikowano lub zidentyfikowano niewielką ilość larw Drosophila suzukii. Badane owoce winogron charakteryzowały się jednak wysokim zanieczyszczeniem larwami Drosophila melanogaster. W opracowaniu wyników badań opublikowanym w czasopiśmie Royal Society w marcu 2017 roku naukowcy podkreślali synergię gatunków Drosophila suzukii i Drosophila melanogaster. Badacze wykazali, iż Drosophila suzukii, odpowiada za wystąpienie pierwszych objawów psucia się owoców takich jak uszkodzenia skórki. Wyniki przeprowadzonych testów laboratoryjnych wskazują, iż Drosophila suzukii, jest jedynym z gatunków muszek, który może przebić się przez skórkę większości owoców. Owoce z uszkodzoną skórką stają się niezwykle atrakcyjne dla Drosophila melanogaster, która, dzięki działalności Drosophila suzukii , może złożyć w nich jaja. Warto zauważyć, iż znaczenie gatunku Drosophila suzukii jako wektora patogenów nie jest obecnie znane, jednak gatunek Drosophila melanogaster uznawany jest za dobry wektor mikroorganizmów, również tych powodujących straty w uprawach.
Przedstawione wyniki badań sugerują, iż w świetle wciąż rosnącego zagrożenia działalnością Drosophila suzukii niezwykle ważne jest opracowanie skutecznych metod zapobiegania jego rozwojowi na plantacjach. Wyeliminowanie tego szkodnika uniemożliwi wnikanie do owoców patogenów przenoszonych przez gatunek Drosophila melanogaster.
Źródło:
INRA; Drosophila suzukii & Drosophila melanogaster, duo ravageur pour la vigne
Przeczytaj także
Jak wynika z przeprowadzonych badań, których wyniki zostały opublikowane w lutym 2017 roku w Nature Plants, znaczne ograniczenie ilości stosowanych w uprawach pestycydów jest możliwe bez zmniejszenia wydajności...
Nie ma nic ważniejszego, niż prawidłowo funkcjonujący łańcuch dostaw żywności. Według firmy McKinsey & Company, każdego roku, około jednej trzeciej wyprodukowanej żywności jest tracona lub marnowana.