Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Żywność plant-based przyczynia się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, jest korzystna dla środowiska, a także przyczynia się do poprawy zdrowia ludzi. Trend i liczba produktów pochodzenia roślinnego dostępnych na rynku rośnie dynamicznie, jednak dla wielu konsumentów ciągle problemem jest to, że żywność plant-based nadal nie smakuje wystarczająco dobrze, aby konsumenci chętnie zastępowali wołowinę, na przykład, alternatywami pochodzenia roślinnego.
Dzieje się tak między innymi dlatego, że składniki roślinne używane obecnie w produktach, takich jak burgery czy kiełbaski roślinne zostały pierwotnie opracowane i hodowane z przeznaczeniem na paszę dla zwierząt gospodarskich.
Duńscy naukowcy w poszukiwaniu najlepszych surowców do plant-based, nie tych samych co na cele paszowe
Naukowcy z Uniwersytetu Kopenhaskiego prowadzą badania, w których poszukują najlepszych surowców i składników żywności pochodzenia roślinnego. Jest to najbardziej ambitny projekt badawczy w tej dziedzinie, który zapoczątkuje hodowlę roślin dostosowanych do diet roślinnych.
W projekcie badawczym naukowcy, wraz z duńskim przemysłem rolnym i spożywczym, zajmują się źródłem problemu, stosując całkowicie nowe i bardziej radykalne podejście do żywności pochodzenia roślinnego.
- Aby odnieść sukces w skłonieniu większej liczby osób do konsumpcji żywności roślinnej, musimy wrócić do punktu wyjścia i opracować rośliny nadające się do spożycia przez ludzi, które dobrze smakują, są bardzo pożywne i dobrze pasują do duńskiego klimatu – powiedział prof. Christian Bugge Henriksen z Wydziału Nauk o Roślinach i Środowisku Uniwersytetu Kopenhaskiego, który kieruje projektem.
Lepsze surowce – bez posmaku
Projekt badawczy rozpoczął się od zbadania trzech głównych roślin uprawnych obecnie z wykorzystaniem do produkcji żywności na bazie roślin, które można uprawiać w Danii. Były to owies, groch i fasoli fava. Pierwszym krokiem będzie przetestowanie dziesięciu odmian tych trzech upraw i wybranie najlepszych, pod każdym kątem - smak, wartość odżywcza i ich przydatność w duńskim klimacie. Korzystając z biblioteki wariantów genetycznych, naukowcy mogą określić np., które geny fasoli fava wymagają optymalizacji, aby zapewnić optymalny smak.
Ponieważ suszony groszek i fasola fava wykorzystywane w żywności pochodzenia roślinnego są zoptymalizowane do stosowania jako pasza dla zwierząt, często mają posmak, który nie jest atrakcyjny dla konsumentów. Przemysł spożywczy obecnie próbuje zamaskować ten smak za pomocą „ciężkiego” przetwarzania oraz zastosowania dodatków. Naukowcy chcą to zmienić - ponieważ żywność jest najzdrowsza i najbardziej przyjazna dla klimatu, gdy jest przetworzona w minimalnym stopniu.
Jeśli wszystko w projekcie pójdzie zgodnie z zamierzeniami, rolnicy będą mogli rozpocząć uprawę odmian wybranych przez naukowców już w przyszłym roku, które następnie będą mogły być dalej rozwijane.
Dania ma zostać światowym liderem
Według prof. Ch. Bugge Henriksena, Dania ma szansę stać się światowym liderem w zakresie żywności pochodzenia roślinnego i są na to bardzo realistyczne szanse, jeśli inwestycje będą realizowane na bieżąco.
Dania ma to, czego potrzeba. Rolnicy są wysoce elastyczni i otwarci na nowe rozwiązania. Ale to wymaga ogromnych inwestycji i dokładnych przemyśleń, aby cały łańcuch wartości – od upraw, produkcji, przetwórstwa i konsumentów – dobrze funkcjonował.
Projekt AQRIFood (Poprawa jakości surowców roślinnych i składników do zastosowań w żywności) jest częścią programu Innovation Fund Denmark's Innomission 2022.
Oprócz Uniwersytetu w Kopenhadze w projekcie biorą udział: Carlsberg A/S, DLG, Novozymes, Chr Hansen, Arla Foods, DAKOFO, Danish Crown, Danish Institute of Technology, Aalborg University, Aarhus University, SEGES Innovation, Innovation Centre for Organic Agriculture, Sejet Plant Breeding, Aarhus Protein A/S, Sicca Dania, DRYK, Crispy Food and Organic Plant Protein.
https://innovationsfonden.dk/da/presse-18
Przeczytaj także
Produkty na bazie białek roślinnych nie będą już mogły być nazywane „stekiem”, „boczkiem” czy „kiełbasą”. Nie będzie można używać terminologii właściwej dla sektorów tradycyjnie kojarzonych z mięsem i rybami do oznaczania produktów nienależących do królestwa zwierząt.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, nowe badania sugerują, że troska o środowisko nie jest głównym motywatorem dla ludzi do wyboru mięsnych alternatyw. W porównaniu do tradycyjnych produktów spożywczych, takich jak mięso, ryby i ser, substytuty mięsa zostały również ocenione jako mniej naturalne.
Firma Eat Just, która wykorzystuje najnowocześniejszą naukę i technologię do misji tworzenia zdrowszej, bardziej zrównoważonej żywności, poinformowła, że kluczowy składnik produkowanego przez nich roślinnego zamiennika jajka uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej.