Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Firma Eat Just, która wykorzystuje najnowocześniejszą naukę i technologię do misji tworzenia zdrowszej, bardziej zrównoważonej żywności, poinformowła, że kluczowy składnik produkowanego przez nich roślinnego zamiennika jajka uzyskał aprobatę Komisji Europejskiej. Decyzja ta toruje drogę do wprowadzenia JUST Egg produkowanego z białka fasoli mung w Europie, co ma nastąpić w IV kw. br.
Ponadto pionierskie wykorzystanie białka fasoli mung w produktach jajecznych pochodzenia roślinnego przez Eat Just nie może być wykorzystywane przez inne firmy spożywcze, które chcą wprowadzić podobne produkty przez pięć lat, chyba że firmy te uzyskają zezwolenie w ramach tego samego procesu składania wniosków o nową żywność.
Białko z fasoli mung jest bezpieczne zgodnie z wymogami nowej żywności
Działanie Komisji opiera się na wcześniejszym ustaleniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), że białko fasoli mung jest bezpieczne zgodnie z wymogami nowej żywności. Białko fasoli mung jest pierwszym nowatorskim białkiem roślin strączkowych, które zostało uznane za bezpieczne w ramach systemu, który od maja 1997 r. dotyczy wszystkich nowych składników żywności wprowadzanych do Europy.
Europejski rynek produktów plant-based – w kategorii zamienników jaj
Ostatnie badania pokazują, że europejscy konsumenci są głodni produktów roślinnych, a kategoria jaj jest jednym z największych obszarów możliwości. Według danych Nielsen europejska sprzedaż detaliczna żywności pochodzenia roślinnego osiągnęła w 2020 r. 3,6 mld euro – o 28% więcej niż w 2019 r. i o 49% więcej niż w 2018 r. W raporcie ProVeg International z 2020 r. stwierdzono, że alternatywy jaj, takie jak JUST Egg, stanowią dużą szansę rynkową ze względu na wszechstronność, zakres funkcji i częstotliwość spożycia.
W Stanach Zjednoczonych, kraju z najszerzej dostępnymi roślinnym jajami, kategoria ta gwałtownie wzrosła w 2021 r., przy 42% wzroście sprzedaży detalicznej wartościow, zgodnie z danymi Plant Based Foods Association, Good Food Institute i SPINS. W ciągu ostatnich trzech lat sprzedaż jaj roślinnych w USA wzrosła o ponad 1000%, a JUST Egg stanowi ponad 99% rynku.
Ogólnoeuropejskie badanie przeprowadzone w 2021 r. przez ProVeg, we współpracy z Innova Market Insights, Uniwersytetem Kopenhaskim i Uniwersytetem w Gandawie, podkreśliło siłę i szerokość popytu na nowe produkty roślinne. Prawie połowa respondentów, którzy zidentyfikowali się jako fleksitarianie (ci, którzy czasami, ale nie wyłącznie, stosują dietę wegetariańską lub wegańską) uważa, że konsumenci nie mają wystarczającej liczby wyborów roślinnych.
Programy rządowe, takie jak strategia „od pola do stołu ” Komisji Europejskiej, również opowiadały się za zdrowszym i bardziej zrównoważonym środowiskowo systemem żywnościowym. Grupy branżowe, takie jak European Alliance for Plant-Based Foods, wezwały Komisję, Parlament Europejski i państwa członkowskie w Radzie UE do umożliwienia rozwoju sektora żywności pochodzenia roślinnego i przyczynienia się do przeciwdziałania zmianom klimatu, zdrowia publicznego i innych problemów.
Źródło: KE
https://www.businesswire.com/news/home/20220405005517/en/
Fot. https://www.ju.st/eat/just-egg
Przeczytaj także
W ramach prognoz trendów żywieniowych na 2021 r. stwierdzono, że rynek białek alternatywnych będzie nadal zyskiwał na popularności wśród konsumentów.
Nowy Jork, 11 sierpnia 2021 r. raport Bloomberg – Rynek żywności pochodzenia roślinnego może stanowić ok. 7,7% światowego rynku białka do 2030 r. A wartościowo szacuje się, że będzie wart ponad 162 mld USD, w porównaniu do 29,4 mld USD w 2020 r. W tym samym czasie zapotrzebowanie na białka zwierzęce, może osiągnąć wartość 1,2 bln USD. Jak w takim razie zachowują się poszczególni wielcy gracze oraz jak kształtuje się sytuacja na polskim rynku produktów konsumenckich?
Ministrowie rolnictwa Francji i Austrii podpisali wspólną deklarację dotyczącą wzmocnienia produkcji białek roślinnych, takich jak soja, rośliny strączkowe i nasiona oleiste w UE oraz zwiększenia „samowystarczalności UE”.