Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Niewielka torebeczka z tworzywa sztucznego wielkości zaledwie połowy karty kredytowej może pomóc zredukować ilość owoców i warzyw, wyrzucanych dzień w dzień ze względu na zepsucie – tak odważne stwierdzenia wysuwa firma Worrell Water Technologies, która stoi za pomysłem stosowania specjalnych woreczków do pakowania żywności.
Woreczki zostały opracowane przez naukowców – Jinhe Bai i jego współpracowników z Laboratorium Badań Ogrodniczych w Fort Pierce na Florydzie przy współpracy z firmą Worell Water Technologies. Wytworzone są z politereftalanu etylenu (PET). W woreczkach znajduje się dwutlenek chloru, który jest stopniowo uwalniany, z kontrolowaną prędkością poprzez półprzepuszczalną membranę. Obecność dwutlenku chloru pozwala zredukować ilość bakterii E. coli i innych drobnoustrojów chorobotwórczych, które zwyczajowo występują na powierzchni owoców i warzyw. Zgodnie z założeniem, woreczki mają być stosowane w zbiorczych opakowaniach transportowych, gdzie problem z psuciem się owoców i warzyw występuje najczęściej ze względu na to, iż przed transportem nie są one poddawane zabiegom czyszczenia i mycia.
Chlor i dwutlenek chloru są powszechnie stosowanymi w przemyśle spożywczym środkami odkażającymi, jednak do tej pory były one wykorzystywane w przetwórstwie żywności dopiero w jego dalszych etapach. Zastosowanie woreczków stopniowo uwalniających dwutlenek chloru w opakowalnictwie żywności to nowy pomysł. Firma Worrell Water Technologies planuje zaopatrywać w swój produkt hurtowników działających w sektorze owocowo-warzywnym.
W Laboratorium Badań Ogrodniczych w Fort Pierce na Florydzie przeprowadzono badania skuteczności innowacyjnych woreczków. Naukowcy włożyli je do kartonów wypełnionych grejpfrutami, z zachowaniem typowych warunków pakowania, transportu i przechowywania. Na grejpfrutach, które były przechowywane w kartonach, do których włożono woreczki wydzielające dwutlenek chloru, było 10 razy mniej patogenów bakteryjnych i grzybowych, niż na grejpfrutach przetrzymywanych bez woreczków. W badaniu skuteczności działania innowacyjnych woreczków podczas przechowywania pomidorów winogronowych zauważono natomiast, iż poziom zanieczyszczenia bakteriami E. coli zmniejszył się 100 000 razy, w porównaniu do próby kontrolnej. Jakość sensoryczna produktów, a przede wszystkim ich smak oraz wygląd, zgodnie z opinią naukowców z Laboratorium Badań Ogrodniczych nie uległa pogorszeniu i nie różniła się w odniesieniu do próby kontrolnej.
Tego typu opakowania żywności wydają się być ciekawym rozwiązaniem w przemyśle spożywczym. Produkcja woreczków nie jest też droga. Na skrzynkę lub karton owoców, bądź warzyw potrzeba tylko od jednego do trzech woreczków. Niewykluczone, iż sprawdzą się one również przy transporcie i przechowywaniu innych niż wymienione produktów, jednak, by to stwierdzić, konieczne jest prowadzenie dalszych badań w tym zakresie.
Źródło:
FoodExecutive.it: Chlorine dioxide pouches can make produce safer and reduce spoilage
Przeczytaj także
Liczne badania potwierdzaj, że młodsze pokolenia będą wydawać więcej na produkty, które są przyjazne dla środowiska. Badania online przeprowadzone przez firmę Nielsen...
Na rynku amerykańskim pojawiło się nowe, łatwo otwierane opakowanie typu „baton” pozwalające na eliminację kontaktu konsumenta z mięsem podczas przygotowywania posiłku.