E. coli w serach: wycofanie produktów i alarm sanitarno-epidemiologiczny we Francji
W styczniu 2025 roku francuskie władze sanitarne wykryły ognisko zakażeń bakterią Escherichia coli (STEC) powiązane z konsumpcją serów Morbier. Sery były wytwarzane z surowego mleka przez firmę Perrin-Vermot. W wyniku infekcji hospitalizowano 11 osób, z czego 9 przypadków dotyczyło poważnych komplikacji w postaci zespołu hemolityczno-mocznicowego (HUS). Dochodzenie prowadzone przez Santé publique France, Krajowe Centrum Referencyjne ds. E. coli, Dyrekcję Generalną ds. Żywności (DGAL) oraz Dyrekcję Generalną ds. Zdrowia (DGS) doprowadziło do natychmiastowego wycofania podejrzanych partii sera na terenie Francji i Luksemburga.
Jakie sery objęto wycofaniem?
Produkty dystrybuowano w całym kraju między 12 listopada 2024 r. a 24 stycznia 2025 r. Obejmowało to sery Morbier sprzedawane w całości, na porcje oraz w plastrach. Wycofanie nie dotyczyło natomiast serów ekologicznych ani długo dojrzewających. Konsumentom zalecono zwrot produktów do punktów sprzedaży lub ich utylizację.
Źródło zakażenia i działania kontrolne
Analiza genetyczna próbek pobranych od pacjentów wykazała obecność bakterii E. coli wytwarzających toksynę Shiga. Przebadano klinicznie cztery szczepy, które miały identyczny profil genetyczny, co potwierdziło ich wspólne źródło pochodzenia. Wyniki badań pozwoliły na szybkie powiązanie przypadków choroby z konkretnym produktem spożywczym.
Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo żywności rozpoczęły szeroko zakrojone działania, w tym kontrole sanitarno-epidemiologiczne w zakładzie produkcyjnym oraz monitorowanie przypadków nowych infekcji. Ponadto, na poziomie szpitalnym przeprowadzono kampanię informacyjną skierowaną do lekarzy i laboratoriów diagnostycznych, aby zapewnić szybsze wykrywanie i zgłaszanie zakażeń STEC u dorosłych pacjentów.
Ryzyko związane z surowym mlekiem
Francuskie służby sanitarne przypominają, że produkty mleczne wytwarzane z surowego mleka mogą stanowić poważne zagrożenie zdrowotne, szczególnie dla małych dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym. W związku z tym zaleca się wybieranie serów z mleka pasteryzowanego, które są bezpieczniejsze dla konsumentów.
Wnioski i konsekwencje
Władze sanitarno-epidemiologiczne podkreślają konieczność dalszego monitorowania produktów mlecznych i prowadzenia regularnych badań mikrobiologicznych, aby skutecznie zapobiegać podobnym przypadkom w przyszłości. Każdy przypadek zakażenia wskazuje na potrzebę ścisłej kontroli jakości i przestrzegania zasad higieny w produkcji żywności.
Władze sanitarno-epidemiologiczne nadal monitorują sytuację, a wyniki kolejnych badań pozwolą ocenić skuteczność działań kontrolnych oraz zapobiec przyszłym przypadkom zakażeń powiązanym z produktami mlecznymi.
Źródła: Santé publique France,
Ministère de l'Agriculture et de la Souveraineté Alimentaire,
Przeczytaj także
-
08.02.2025
Wycofanie sera z powodu podejrzenia obecności Escherichia coli produkującej toksynę Shiga (STEC)
Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany o prowadzonym przez producenta wycofaniu sera MORBIER AOP.
-
04.02.2025
5 przyszłych zagrożeń zidentyfikowanych przez EFSA
W artykule przedstawiono najważniejsze pojawiające się zagrożenia oraz kwestie wymagające dalszego monitorowania
-
31.01.2025
Olejki eteryczne jako naturalne dodatki do żywności: potencjał, wyzwania i potrzeba dalszych badań
Olejki eteryczne, znane ze swoich właściwości antybakteryjnych i antyoksydacyjnych, zyskują zainteresowanie jako potencjalne naturalne dodatki do żywności. Mimo obiecujących wyników badań nad ich zastosowaniem, konieczne są dalsze analizy, by zapewnić ich bezpieczeństwo i zgodność z regulacjami prawnymi.