Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował wyniki oceny bezpieczeństwa trzech enzymów stosowanych w produkcji żywności. Każdy z badanych enzymów jest produkowany przy użyciu mikroorganizmów niezmodyfikowanych genetycznie, a ich zastosowanie obejmuje różne procesy technologiczne. Wszystkie zostały poddane rygorystycznym testom genotoksyczności oraz badaniom toksyczności, a ich potencjalne oddziaływanie na zdrowie konsumentów zostało szczegółowo przeanalizowane.
Endonukleaza
Ten enzym (EC 3.1.30.1), produkowany z użyciem szczepu Penicillium citrinum (NP 11–15), jest stosowany w przetwarzaniu drożdży i produktów z drożdży. EFSA oszacowała maksymalne narażenie dietetyczne na 0,006 mg TOS/kg masy ciała dziennie w populacjach europejskich. Badania genotoksyczności nie wykazały zagrożeń, a badanie toksyczności systemowej na szczurach pozwoliło na ustalenie poziomu nie powodującego zauważalnych skutków ubocznych (NOAEL) na poziomie 1010 mg TOS/kg masy ciała na dzień. Otrzymany margines bezpieczeństwa wynosił co najmniej 168,333. Choć ryzyko reakcji alergicznych u osób uczulonych na Penicillium nie jest wykluczone, EFSA stwierdziła, że prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest minimalne i nie przewyższa ogólnego ryzyka związanego z tymi alergenami. Panel EFSA uznał, że enzym ten nie stwarza zagrożenia dla zdrowia konsumentów.
Lipaza
Triacyloglicerol lipaza (EC 3.1.1.3) produkowana przy użyciu szczepu Aspergillus tubingensis (NL151) znajduje zastosowanie w sześciu procesach produkcji żywności. Maksymalne narażenie dietetyczne zostało oszacowane na 0,278 mg TOS/kg masy ciała dziennie w populacjach europejskich. Również w tym przypadku badania nie wykazały zagrożeń genotoksycznych. W badaniu toksyczności na szczurach ustalono poziom NOAEL na poziomie 1669 mg TOS/kg masy ciała na dzień, a margines bezpieczeństwa wyniósł co najmniej 6004. Pomimo iż stwierdzono, że ryzyko reakcji alergicznych nie może być całkowicie wykluczone, jego prawdopodobieństwo oceniono jako niskie. W oparciu o dostarczone dane, EFSA stwierdziła, że ten enzym nie stanowi zagrożenia dla zdrowia w zamierzonych warunkach użytkowania.
Glukanaza
Trzeci z ocenianych enzymów, endo-1,3(4)-β-glukanaza (EC 3.2.1.6), produkowany jest przez szczep Talaromyces versatilis (PF8) i znajduje zastosowanie w czterech procesach produkcji żywności. Maksymalne narażenie dietetyczne wynosi 0,110 mg TOS/kg masy ciała dziennie. Badania wykazały brak genotoksyczności, a poziom NOAEL ustalono na 2229 mg TOS/kg masy ciała na dzień, co przełożyło się na margines bezpieczeństwa wynoszący co najmniej 20,264. Choć w analizie homologii aminokwasowej wykryto cztery podobieństwa do alergenów, ryzyko reakcji alergicznych oceniono jako niskie. EFSA potwierdziła, że enzym ten jest bezpieczny w przewidzianych warunkach użytkowania.
Podsumowanie
Wszystkie trzy oceniane enzymy– uznano za bezpieczne w przewidywanych warunkach stosowania w przemyśle spożywczym. W każdym przypadku badania genotoksyczności oraz toksyczności potwierdziły brak zagrożeń dla zdrowia konsumentów. Chociaż ryzyko reakcji alergicznych nie może być całkowicie wykluczone, prawdopodobieństwo ich wystąpienia oceniono jako niskie.
Dzięki przeprowadzonym badaniom oraz analizom, te enzymy mogą być bezpiecznie stosowane w produkcji żywności, co pozwala producentom na wykorzystanie ich w technologicznych procesach przetwarzania żywności, zgodnie z przepisami obowiązującymi w Unii Europejskiej.
Źródło EFSA: Endonukleaza, Lipaza, Glukanaza
Przeczytaj także
Zgodnie z przepisami, aby mogły zostać zatwierdzone w UE, nowe metody ogłuszania muszą zapewniać brak bólu, stresu lub cierpienia do momentu utraty przytomności oraz utrzymanie nieprzytomności zwierzęcia aż do śmierci.