Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował swoją opinię naukową na temat bezpieczeństwa stosowania kurdlanu jako nowego dodatku do żywności, pełniącego rolę środka żelującego, stabilizatora oraz zagęszczacza. Kurdlan to polisacharyd o wysokiej masie cząsteczkowej, składający się z jednostek glukozy połączonych wiązaniami β-1,3, produkowany w procesie fermentacji przez szczep Rhizobium radiobacter biovar 1. Badania toksykologiczne, w tym badania na zwierzętach, wykazały, że kurdlan nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, ale metabolizowany przez mikroflorę jelitową do CO2 i innych nieszkodliwych związków. Nie wykazano również działania genotoksycznego, co wskazuje na bezpieczeństwo tego dodatku.
Podczas badań nad przewlekłą toksycznością oraz wpływem na rozwój i rozrodczość stwierdzono, że nawet przy wysokich dawkach kurdlan nie wywołuje toksycznych efektów. Jedynym obserwowanym zjawiskiem, przy bardzo dużych ilościach, była zmniejszona masa ciała młodych zwierząt podczas laktacji, co uznano za efekt uboczny związany z zaburzeniem równowagi żywieniowej. Na podstawie tych wyników, ustalono bezpieczny poziom spożycia (NOAEL) na 2500 mg/kg masy ciała dziennie.
Jednym z kluczowych aspektów oceny EFSA było zbadanie potencjalnego narażenia konsumentów na arsen i ołów, które mogą pojawiać się jako zanieczyszczenia kurdlanu. Panel zalecił obniżenie dopuszczalnych limitów tych metali ciężkich w specyfikacjach dotyczących produkcji dodatku, co zapewni dodatkowe bezpieczeństwo konsumentom.
Kurdlan jest stosowany w szerokim zakresie kategorii żywności, w tym w pieczywie, wyrobach cukierniczych oraz przetworzonych owocach i warzywach. Najwyższe szacowane narażenie na ten dodatek dotyczy małych dzieci (do 1441 mg/kg masy ciała na dzień). Pomimo tego, Panel EFSA stwierdził, że stosowanie kurdlanu jako dodatku do żywności na proponowanych poziomach nie budzi obaw związanych z bezpieczeństwem.
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Zgodnie z przepisami, aby mogły zostać zatwierdzone w UE, nowe metody ogłuszania muszą zapewniać brak bólu, stresu lub cierpienia do momentu utraty przytomności oraz utrzymanie nieprzytomności zwierzęcia aż do śmierci.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) zatwierdził glukozyl hesperydynę jako nowy składnik żywności, otwierając drogę do jej wykorzystania w napojach i suplementach diety. Nowe badania potwierdzają jej bezpieczeństwo, co może wpłynąć na rozwój innowacyjnych produktów w branży spożywczej.