Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
W najnowszym raporcie opracowanym przez partnerów EFSA w ramach projektu NAMs4NANO przedstawiono innowacyjny system promowania Nowych Metod Oceny (NAMs) do analizy potencjalnych zagrożeń związanych z nanocząsteczkami w żywności. Nanotechnologia, choć pełna obietnic, wymaga dokładnych i bezpiecznych metod oceny ryzyka – a NAMs może być kluczem do zrewolucjonizowania tego procesu.
Czym są NAMs?
NAMs to szeroka gama metod oceny chemikaliów, które nie wymagają testów na zwierzętach czy ludziach. Metody te mogą być realizowane w probówkach, szalkach hodowlanych lub przy użyciu oprogramowania. Dzięki modelom lepiej odwzorowującym warunki panujące u ludzi, NAMs oferują możliwość dokładniejszych i bardziej etycznych ocen bezpieczeństwa nanotechnologii. W szczególności, NAMs mogą być wykorzystywane na wczesnych etapach oceny ryzyka, co minimalizuje potrzebę dodatkowych badań na zwierzętach.
Wyjątkowe możliwości dla nanotechnologii
W tradycyjnych metodach oceny ryzyka, skala nano stanowi wyzwanie, dlatego NAMs są idealnym narzędziem do analizy zagrożeń związanych z nanocząsteczkami. Technologia ta ma ogromny potencjał, ale potrzebne są skuteczne i precyzyjne metody, które pozwolą na weryfikację bezpieczeństwa produktów zawierających nanocząsteczki.
Propozycja NAMs4NANO
W raporcie szczegółowo opisano ramy dla systemu kwalifikacyjnego, który obejmuje kryteria oceny, opis metod testowania oraz procedury dotyczące stosowania NAMs. Zwraca on również uwagę na konieczność naukowej walidacji tych metod – ich wiarygodności i przydatności w konkretnym kontekście zastosowania.
Co dalej?
Raport ma na celu pobudzenie szerszej dyskusji wśród ekspertów zajmujących się nanotechnologią, bezpieczeństwem żywności i zdrowiem publicznym. Jest to krok w stronę opracowania międzynarodowych standardów, które umożliwią szerokie wykorzystanie tych nowych metod. EFSA zachęca zainteresowane strony do przesyłania swoich uwag do końca grudnia 2024 roku.
Partnerzy EFSA
Raport powstał przy współpracy ekspertów z wielu renomowanych instytucji, w tym niemieckiego Federalnego Instytutu ds. Oceny Ryzyka (BfR), Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej, francuskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności, Środowiska i Zdrowia w Pracy, luksemburskiego Instytutu Nauki i Technologii, belgijskiego Instytutu Zdrowia Sciensano oraz holenderskiego Krajowego Instytutu Zdrowia Publicznego i Środowiska
Źródło: EFSA
Przeczytaj także
Naukowcy z University of British Columbia zaprojektowali niedrogie narzędzie do dokładnego pomiaru cząstek plastiku z codziennych źródeł, takich jak kubki jednorazowe i butelki na wodę.
Komisja Europejska 16 września 2024 r. opublikowała sprawozdanie podsumowujące zgłoszenia z 2023 r. w Sieci Ostrzegania i Współpracy (ACN). W porównaniu z 2022 r. nastąpił znaczny wzrost liczby powiadomień.
Podano wskazówki dotyczące sposobu przeprowadzania sekwencjonowania genomu oraz kryteriów jakości/progów, które należy osiągnąć, a także danych i istotnych informacji, które należy zgłosić, jeśli jest to wymagane.