Zapisz się do newslettera
Najważniejsze informacje dla branży spożywczej!
Zapisz się na newsletter FoodFakty i bądź na bieżąco:
Tradycyjne metody wykrywania mikroplastiku mogą być drogie i wymagają specjalistycznego sprzętu i wiedzy. Naukowcy z University of British Columbia zaprojektowali niedrogie narzędzie do dokładnego pomiaru cząstek plastiku z codziennych źródeł, takich jak kubki jednorazowe i butelki na wodę, które sprawi, że wykrywanie będzie szybsze, bardziej dostępne i bardziej niezawodne.
Mikroplastik i nanoplastik to produkty uboczne degradacji materiałów plastikowych, takich jak lunchboxy i sztućce. Jako bardzo małe cząsteczki o dużej powierzchni, nanoplastik jest szczególnie niepokojący ze względu na jego zdolność do pochłaniania toksyn i przenikania przez bariery biologiczne, co potencjalnie wpływa na zdrowie ludzi.
Narzędzie połączone ze specjalną aplikacją na smartfony – metoda działania
Rozpad większych kawałków plastiku na mikroplastiki i nanoplastiki stanowi poważne zagrożenie dla systemów żywnościowych, ekosystemów i zdrowia ludzi. Ta nowa technika umożliwia szybkie, tanie wykrywanie tych plastików, co może pomóc chronić nasze zdrowie i ekosystemy.
Narzędzie połączone ze specjalną aplikacją na smartfony wykorzystuje fluorescencyjne znakowanie do wykrywania cząstek plastiku o wielkości zaledwie 50 nanometrów i wielkości 10 mikronów — rozmiarów zbyt małych, aby były widoczne gołym okiem. Narzędzie dostarcza wyniki w ciągu kilku minut, zapewniając szybkie i niedrogie rozwiązanie do monitorowania skażenia plastikiem.
Urządzenie składa się z kompaktowego, biodegradowalnego, drukowanego w 3D pudełka zawierającego bezprzewodowy mikroskop cyfrowy, zielone światło LED i filtr wzbudzający. Jest zintegrowane z oprogramowaniem MATLAB i algorytmami uczenia maszynowego, aby zwiększyć możliwości wykrywania.
To przenośne narzędzie wymaga jedynie maleńkiej próbki cieczy — mniej niż kropli wody. Urządzenie sprawia, że cząsteczki plastiku świecą pod zielonym światłem LED, umożliwiając wizualizację i pomiar. Następnie aplikacja przetwarza obrazy fluorescencyjne, aby określić ilość cząsteczek mikroplastiku. Każdy test kosztuje zaledwie 1,5 centa.
Źródło: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acssensors.4c00957#
Przeczytaj także
Metodyka definiuje takie pojęcia jak m.in. mikroplastik, polimer oraz spektroskopia ramanowska, a także określa warunki pobierania próbek w celu przeprowadzenia kompleksowych badań
W opublikowanym niedawno badaniu naukowcy ze Stanów Zjednoczonych wykazali, że mikroplastik może w istotny sposób wpływać na przewód pokarmowy, a także trafiać do innych organów, takich jak nerki, wątroba czy mózg.