EFSA zbada celowość stosowania pestycydów w sytuacjach kryzysowych w 2020 r.
EFSA ma ocenić szereg nadzwyczajnych zezwoleń wydanych przez państwa członkowskie na stosowanie neonikotynoidów w burakach cukrowych w 2020 r.
Wniosek Komisji Europejskiej obejmuje 21 zezwoleń (zatwierdzeń w sytuacjach kryzysowych) dotyczących imidachloprydu, tiametoksamu i tiakloprydu udzielonych przez Austrię, Belgię, Chorwację, Danię, Hiszpanię, Finlandię, Litwę, Polskę, Rumunię i Słowację.
Stosowanie imidakloprydu, tiametoksamu i klotianidyny zostało zakazane w maju 2018 r. A wniosek o odnowienie zatwierdzenia tiakloprydu został odrzucony przez Komisję Europejską w styczniu 2020 r. Decyzje podjęto na podstawie ocen naukowych przeprowadzonych przez EFSA.
EFSA zbada uzasadnienie zezwoleń, biorąc pod uwagę specyficzną sytuację każdego państwa członkowskiego i dostępność alternatywnych środków ochrony upraw buraków cukrowych. Oceny powinny zakończyć się w drugiej połowie 2021 roku.
EFSA skorzysta również z okazji, aby dokonać przeglądu metodologii oceny w świetle strategii Komisji Europejskiej „od pola do stołu” i różnorodności biologicznej - w szczególności celów dotyczących ograniczenia stosowania pestycydów i promocji alternatyw pestycydów.
Nowa metodologia, która będzie wspierać harmonizację stosowania pestycydów w państwach członkowskich UE, powinna być dostępna do końca 2022 r.
Źródło: https://www.efsa.europa.eu/en/news/pesticides-efsa-examine-emergency-use-neonicotinoids
Przeczytaj także
-
19.10.2020
Ostrzeżenie GIS - pestycydy w mrożonych brokułach
W wyniku urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu – chlorpiryfosu w partii mrożonych różyczek brokułów określonej poniżej.
-
18.08.2020
Glikoalkaloidy w ziemniakach – EFSA oceniła zagrożenie dla zdrowia publicznego
EFSA oceniła ryzyko dla zdrowia ludzi i zwierząt związane z obecnością glikoalkaloidów w żywności i paszy, zwłaszcza w ziemniakach i produktach otrzymywanych z ziemniaków.
-
24.07.2020
Pestycydy stanowią większy problem niż wcześniej sądzono
Nowe badania prowadzone przez University of Queensland w Australii dostarczyły pierwszej kompleksowej analizy mieszanin pestycydów w rzekach zrzucanych do laguny Wielkiej Rafy Koralowej. 99,8% próbek zawierało mieszaniny pestycydów.